V týždni od 17.10. – 21.10. boli naše dni v škole pestré, bohaté, voňavé a najmä zdravé. V rámci Týždňa zdravej výživy (pri príležitosti Dňa zdravej výživy 16.10.) si žiaci 1-3 ročníka spolu so svojimi triednymi učiteľkami pripravili pestré, chutné a zdravé šaláty z ovocia a zeleniny plné vitamínov. Šaláty lákali farebnosťou a netradičnými kombináciami chutí. Pôsobili nielen na chuťové poháriky, ale lahodili aj oku. Ochutnali všetci, aj tí, ktorí zeleninu „nemusia“. V piatok sme konzumovali na desiatu celozrnné pečivo s vynikajúcimi a zdravými nátierkami a zeleninovou oblohou, zdravé koláčiky z ovsených vločiek a ovocie. Teší nás, že deti pre svoje zdravie urobili niečo viac. Veríme, že návyky, ktoré im vštepujeme, sa stanú súčasťou ich života.
Novinky
Deň zdravej výživy 3.A
Deň zdravej výživy 3.A
Do galérie Deň zdravej výživy 3.A boli pridané fotografie.
Výroba šalátov 1.A
Do galérie Výroba šalátov 1.A boli pridané fotografie.
Deň otvorených dverí
Všetkých rodičov a priateľov školy srdečne pozývame na DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ vo štvrtok 20. 10. 2016 v čase od 7,30 do 12,00 hod.
Zber papiera
Zber papiera sa uskutoční 19. - 20. 10. 2016 (streda, štvrtok) od 12,00 - 15,30 hod. (budova Jednoty zboku).
Imatrikulácia prvákov
Do galérie Imatrikulácia prvákov boli pridané fotografie.
Zdravé pochúťky v ŠKD
Stalo sa už dobrým zvykom na našej škole pripravovať si šaláty a zdravé jedlá. Deti zo ŠKD si dňa 7.10.2016 s pani vychovávateľkou Mgr. Grechovou Silviou pripravili popoludnie plné zdravých pochúťok z vlastných záhrad. Tento rok sme si urobili aj niečo výnimočné. Deti si vyskúšali urobiť zdravú pochúťku v podobe jablkového závinu. Kým sa nám koláč piekol pripravili sme si aj ovocný a zeleninový šalát. Medzitým sa už deti nevedeli dočkať vlastnoručne pripraveného a upečeného koláča. Ale nakoniec sa všetci dočkali a výborne si na ňom pochutili.
Zdravé pochúťky v ŠKD
Do galérie Zdravé pochúťky v ŠKD boli pridané fotografie.
Plán práce školy na školský rok 2016/2017
Základná škola s materskou školou
Vyšné Ružbachy
Plán práce školy
2016/2017
Hlavné úlohy na školský rok 2016/2017
Plán práce školy na školský rok 2016/2017 vychádza zo všeobecne platných predpisov, zákona 245/2008 o výchove a vzdelávaní, zákona 317/2009 o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, zákona 390/2011, pedagogicko - organizačných pokynov na školský rok 2016/2017, analýzy úrovne výchovno – vzdelávacích výsledkov z predchádzajúceho školského roka.
Cieľom a filozofiou našej školy je vychovať zdravo sebavedomého žiaka, ktorý dokáže vyjadriť a zdôvodniť svoje názory, úlohou základnej školy je dať žiakom základ najdôležitejších poznatkov z prírodných a spoločenských vied. Naučiť ich vyjadrovať sa písomne aj ústne v materinskom jazyku a cudzom jazyku, budovať a stále zvyšovať čitateľskú gramotnosť, finančnú gramotnosť, gramotnosť v oblasti IKT. Súčasťou vzdelávania je aj výchova k tolerancii, k úcte ku všetkému, čo vytvorila spoločnosť, k vlasti a rodnému regiónu.
Strategické úlohy školy:
- plniť úlohy štátneho a školského vzdelávacieho programu
- rozvoj kľúčových kompetencii pre potreby ďalšieho štúdia, a to v oblasti komunikačných schopností, ústnych a písomných spôsobilostí, využívania informačno – komunikačných technológií, komunikácie v štátnom jazyku, matematickej gramotnosti
- rozvoj komunikácie v cudzom jazyku
- rozvíjať finančnú gramotnosť na všetkých úrovniach
- venovať zvýšenú pozornosť prierezovým témam
- sústavne zvyšovať čitateľskú gramotnosť
- naučiť problémy identifikovať, analyzovať a riešiť
- rozvíjať manuálnu zručnosť, tvorivé schopnosti
- viesť žiakov k logickému, kritickému, abstraktnému, priestorovému mysleniu
- posilňovať úctu ku kultúrnym a národným hodnotám
- pestovať u žiakov uvedomelý vzťah k práci
- viesť žiakov k uvedomelej disciplíne a k evalvácii vlastného správania
- diferencovaný prístup k slaboprospievajúcim žiakom
- osobitnú pozornosť venovať žiakom so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami
- výchova v duchu humanizmu a vzájomnej tolerancie
- cieľavedome rozvíjať telesnú kultúru, šport, aby žiaci považovali pohyb za súčasť dňa
Všeobecné úlohy
- V súlade so ŠVP vypracovať tematické výchovno – vzdelávacie plány. Podľa inovovaných RUP vypracovať iŠKvP v 1. 2. ročníku a v 5. 6. ročníku. Do tematických plánov všetkých vyučovacích predmetov a výchovne využívať prierezové témy, problematiku výchovy k manželstvu a rodičovstvu, enviromentálnej výchovy, finančnej gramotnosti, dopravnej výchovy a tematiku kriminality, narkománie, fajčenia a alkoholizmu, AIDS
Termín: september 2016 Zodp. : všetci vyučujúci
- Zapracovať Národný štandard finančnej gramotnosti do iŠkVP. Spôsob implementácie stanovuje „metodika pre zapracovanie a aplikáciu tém finančnej gramotnosti do ŠkVP základných škôl a stredných škôl“.
Termín: september 2016 Zodp. : všetci vyučujúci
- Denným sledovaním správania žiakov dôsledne uplatňovať zákaz všetkých foriem diskriminácie, segregácie, kyberšikany a šikanovania. V prípade oprávneného podozrenia na šikanovanie a nedoržiavania Vnútorného poriadku školy okamžite vzniknuté problémy riešiť s vedením školy, výchovnou poradkyňou, aj so zákonnými zástupcami.
Termín: priebežný, stály Zodp.: všetci zamestnanci
- Rozvíjať enviromentálnu výchovu a vzdelávanie ako súčasť rozvoja osobnosti žiakov zameranú najmä na vedenie uvedomelej spotrebe zdrojov, povedomia v oblasti separácie odpadov, na vytváranie správnych postojov a správania žiakov k životnému prostrediu, na prevenciu pred znečisťovaním a poškodzovaním životného prostredia. Podporovať zapájanie žiakov do dobrovoľníckych aktivít v lokalite školy.
Termín: priebežný, stály Zodp.: koord. env. výchovy
všetci vyučujúci
- Implementovať do vyučovacích hodín a rozvíjať osvetovú, vzdelávaciu a výchovnú činnosť žiakov s dôrazom na uvedomenie si globálnej previazanosti udalostí, vývoja a problémov na miestnej, regionálnej, vo vyšších ročníkoch, na národnej a medzinárodnej úrovni. Zvyšovať povedomie žiakov o globálnych témach, rozvíjať ich kritické uvedomovanie si sociálnych, enviromentálnych, ekonomických a politických procesov vo svete a uvedomenie si dôsledkov ľudského správania sa na tieto javy. V súvislosti s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ posilniť vo vyučovaní všetkých predmetov témy zamerané na rozvoj europského povedomia a občianstva.
Termín: stály, priebežný Zodp.: všetci vyučujúci
- Vo vyučovaní využívať prvky multikultúrnej výchovy, výchovy v duchu humanizmu. Vzdelávať v oblasti ľudských práv, práv dieťaťa, rodovej rovnosti, predchádzania všetkým formám diskriminácie, xenofóbie, antisemitizmu, intolerancie a rasizmu. Zapájať žiakov do aktivít v oblasti výchovy k ľudským právam organizovaním besied, súťaží, stretnutí, výstav, návštev divadelných predstavení s tématikou ľudských práv.
Termín: stály, priebežný Zodp.: všetci pedagogickí zamestnanci
- Pri vyučovaní cudzieho jazyka naďalej uprednostňovať inovatívne metódy a formy výučby, ako sú napr. tvorba myšlienkových máp, projektové vyučovanie, obsahovo a jazykovo integrované vyučovanie (CLIL). Vychádzať zo zážitkových možností žiakov, viesť riadenú a voľnú diskusiu, využívať inscenačné metódy, rolové úlohy vyplývajúce zo zážitkových možností žiakov, riadenú a voľnú diskusiu a využiť na riešenie úloh audio a video prezentácie. Pri vyučovaní cudzieho jazyka eliminovať memorovanie a výučbu založiť na tréningu a rozvoji jazykových kompetencií s ohľadom na rôzne schopnosti žiakov a druhu inteligencie. V rámci Európskeho dňa jazykov podporovať jazykovú zdatnosť a záujem o vzdelávanie v oblasti cudzích jazykov, upozorňovať na dôležitosť učenia sa jazykov.
Termín stály, priebežný Zodp.: vyučujúce cudzích jazykov
- Vo vyučovaní všetkých predmetov využívať účinné vzdelávacie stratégie pre rozvíjanie komunikatívnych kompetencií a čitateľskej gramotnosti. Pri príležitosti vyhlásenia školského roka 2016/2017 za Rok čitateľskej gramotnosti zintenzívniť rozvoj čitateľskej gramotnosti vo všetkých vzdelávacích oblastiach.
Termín stály, priebežný Zodp. všetci vyučujúci
- S cieľom zvyšovať úroveň vyučovania slovenského jazyka venovať zvýšenú
pozornosť čítaniu s porozumením, klásť dôraz na vlastnú tvorbu a rozvíjanie jazykového prejavu, prácu s informáciami a schopnosti argumentovať. Prierezovo využívať možnosti na rozvoj čítania s porozumením aj na ostatných vyučovacích predmetoch. Formovať kladný vzťah žiakov ku knihe a literatúre, organizovať súťaže v čitateľských zručnostiach a popoludňajšie čitateľské aktivity v školskom klube. Podporovať aktivity žiakov zamerané na jazykovú kultúru (recitačné a literárne súťaže).
Termín: stály Zodp.: Vyučujúci slovenského jazyka
vyučujúce 1. stupňa
vychovávateľka ŠKD
- Podporovať vzdelávanie pedagogických zamestnancov z ponuky vzdelávacích aktivít Metodicko- pedagogického centra v oblasti čitateľskej gramotnosti, organizovanie súťaží v čitateľských zručnostiach v čase mimo vyučovania.
Termín: stály Zodp.: vedenie školy, vedúci MZ, PK
- Ďalej vytvárať priaznivé prostredie na implementáciu inovačných pedagogických metód s využitím informačných a komunikačných technológií a venovať pozornosť rozvíjaniu kompetencií žiakov v tejto oblasti. Ako doplnok využívať digitálny vzdelávací obsah schválený ŠPÚ.
Termín: stály Zodp.: vyučujúci informatiky
- Rozvíjať vzdelávaciu a výchovnú činnosť s dôrazom na zdravú výživu, zdravé potraviny, potravinovú bezpečnosť a zvýšenie povedomia v oblasti označovania potravín. Vyhlasovať tématické týždne na zvýšenie povedomia žiakov so zameraním na význam školského stravovania a jeho vplyvu na zmenu stravovacích návykov. Zvýšiť zapojenie žiakov do pohybových aktivít, podporovať činnosť športových krúžkov a pohybové aktivity v prírode, športovú činnosť po vyučovaní a cez víkendy.
Termín: stály Zodp.: vyučujúci Tv, tr. učitelia
- V zmysle Národného programu prevencie obezity viesť žiakov k zdravému štýlu života výchovným využitím v edukačnom procese, na triednických hodinách, výstavkou zeleniny, prípravou šalátov, organizovaním besied za účasti zástupcov regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Termín: stály Zodp.: tr. učitelia, vychovávateľka
- Priebežne monitorovať zmeny v správaní žiakov, v prípadoch podozrenia na porušovanie ich zdravého osobnostného vývinu zabezpečiť ich ochranu a bezodkladne riešiť vzniknutý problém v súčinnosti s vedením školy a zákonnými zástupcami, prípadne s odbornými zamestnancami CPPaP.
Termín: stály Zodp.: tr. učitelia
výchovný poradca
- V pedagogickom prístupe rešpektovať Dohovor o právach dieťaťa a prijateľnou formou oboznamovať žiakov s ich právami a splniteľnými povinnosťami v zmysle tohto dokumentu.
Termín: stály Zodp.: všetci učitelia
Výchovno – vzdelávacie aktivity
- V mesiaci september pripraviť tematické výchovno – vzdelávacie plány, implementovať všetky prvky výchovy spomenuté v predchádzajúcej časti.
Podľa inovovaných RUP upraviť ŠKvP v 1. – 2. a 5. – 6. ročníku.
Termín: 16.9.2016 Zodp.: všetci pedagogickí zamestnanci
- Vypracovať individuálne tematické plány pre integrovaných žiakov v spolupráci so špeciálnym pedagógom.
Termín: september 2016 Zodp.: vyučujúci
výchovná poradkyňa
- V úvodnom mesiaci zopakovať učivo z predchádzajúceho školského roka, napísať vstupné testy a po vykonaní dôslednej analýzy a v prípade nedostatkov prijať opatrenia na ich odstránenie. Zvýšenú pozornosť venovať pri opakovaní žiakom 5. ročníka – Testovanie 5
Termín: september, október Zodp.: všetci vyučujúci
- Vo vyučovacom procese sledovať úroveň osvojených vedomostí a zručností (systematicky preverovať vedomosti žiakov ústnym skúšaním, previerkami po každom tem. celku), denne sledovať schopnosť žiakov porozumieť text, použiť logické, abstraktné myslenie. Pri hodnotení vedomostí žiakov dodržiavať psychologické a pedagogické zásady, objektívnosť hodnotenia a nechať priestor na sebahodnotenie žiaka.
Termín: stály Zodp.: všetci vyučujúci
- Vo vyučovaní zamerať na rozvoj tvorivosti žiakov na projektové vyučovanie, využívať alternatívne metódy a formy, využívať vo väčšej miere medzipredmetové vzťahy. Využívať dostupné učebnice, učebné pomôcky a didaktickú techniku.
Termín: stály Zodp.: všetci vyučujúci
- Zorganizovať pri príležitosti Európskeho dňa jazykov rôzne podujatia a aktivity pre žiakov s cieľom upozorniť na dôležitosť učenia sa cudzích jazykov. Zorganizovať druhý ročník celoškolskej olympiády v anglickom jazyku.
Termín: 26.9. – Deň jazykov Zodp.: vyučujúce ANJ
2. polrok
- Ďalej rozvíjať medzinárodnú spoluprácu s družobnou školou v Poľsku. Zorganizovať spoločný protidrogový týždeň zameraný na rôzne športové a manuálne aktivity.
Termín: november 2016 Zodp.: Mgr. Guľašiová, vedenie školy
- V súvislosti s Medzinárodným dňom knižníc (3. októbrový týždeň) zorganizovať „Najzaujímavejšie podujatie v školskej knižnici“. Podujatia organizujú jednotlivé triedy.
Termín: október, november 2016 Zodp.: tr. učitelia, Mgr. Patarák
- Uskutočniť deň otvorených dverí (dvakrát za rok).
Termín: október, apríl 2016 Zodp.: vedenie školy
- Systematicky pripravovať žiakov 4. ročníka na Testovanie 5 a žiakov 9. ročníka na Testovanie 9 z predmetov slovenský jazyk a matematika a žiakov
Termín: stály Zodp.: vyučujúce 4. ročníka
Mgr. P. Patarák, Mgr.Dudžíková
Mgr. M. Šlachtovská
- Pri príležitosti Svetového dňa výživy (16.10.) a Svetového dňa mlieka (25.9.) vyhlásiť tematické týždne zamerané na podporu zvýšenia spotreby mlieka a mliečnych výrobkov a zvýšenia konzumácie ovocia a zeleniny.
Termín: september, október Zodp.: tr. učitelia, vedúca ŠJ
- Prostredníctvom koordinátora enviromentálnej výchovy zapojiť školu do medzinárodného programu Zelená škola (www.zelenaskola.sk) a tak v rámci rozvoja envirom. výchovy organizovať akcie vedúce k vytváraniu kladnému povedomia žiakov k prírode a životnému prostrediu. V rámci separácie odpadov zorganizovať zber starého papiera a batérií.
Termín: priebežne Zodp.: všetci vyučujúci
koordinátor envir. vých.
- Venovať zvýšenú pozornosť počas celého školského roka dopravnej výchove, v jarných mesiacoch uskutočniť vyučovací blok s praktickou časťou na dopravnom ihrisku. Zorganizovať besedu v spolupráci s PZ.
Termín: máj – jún 2017 Zodp.: vyučujúce 1. stupňa
- Týždenne upratovať okolie školy a ihrisko na triednických hodinách od 3. ročníka (vyzbieranie odpadkov) podľa pripraveného harmonogramu. Harmonogram pripraví výchovná poradkyňa.
Termín: stály Zodp.: tr. učitelia, vých. poradkyňa
- V rámci vzdelávania v oblasti finančnej gramotnosti využívať témy Národného štandardu finančnej gramotnosti, ktorý je zverejnený na www.siov.sk a www.statpedu.sk. Veku primeraným spôsobom využiť pri každom vhodnom učive.
Termín: stály Zodp.: všetci vyučujúci
vyučujúci Ov, M, Sj
- Do výchovno – vzdelávacieho procesu zaraďovať problematiku bezpečnosti a ochrane zdravia pri vyučovaní telesnej výchovy, technickej výchovy, pri vychádzkach, exkurziách, laboratórnych prácach. Vo vyučovacom procese a v mimovyučovacích aktivitách viesť žiakov k zodpovednému konaniu založeného na kritickom sebahodnotení a zodpovednosti za svoje konanie.
Termín: stály Zodp.: všetci vyučujúci
- Pre zabezpečenie ochrany zdravia pri práci vyučujúci telesnej výchovy pred každou vyučovacou hodinou skontrolujú funkčnosť náradia.
Termín: stály Zodp.: Mgr. P. Konrády
vyučujúci TV
- V rámci materiálnych možností školy zamerať hodiny technickej výchovy, pracovného vyučovania a výtvarnej výchovy na získavanie a upevňovanie zručností a tvorivosti s cieľom vytvoriť vlastné výrobky a zveľaďovať priestory školy. V rámci predmetu Technika zvýšiť starostlivosť o kvetinové záhony v areály školy.
Termín: stály Zodp.: vyučujúci Tech/SP
vyučujúci Pv a Vv
- Zorganizovať pre žiakov lyžiarsky a plavecký výcvik, podľa záujmu žiakov.
V súlade so zdravým životným štýlom organizovať športové aktivity a zapájaním žiakov do okresných súťaží formovať kladný vzťah k Tv a športu.
Termín: január 2017, máj 2017 Zodp.: Mgr. P. Konrády
- Raz ročne zorganizovať praktickú časť Ochrany života a zdravia v každom ročníku 2. stupňa a raz ročne pre 1. stupeň cvičenie zamerané na Ochranu človeka a prírody.
Termín: apríl – jún 2017 Zodp.: Mgr. P. Konrády
vyučujúce 1. stupňa
- Zabezpečiť mimo vyučovaciu činnosť žiakov krúžkovou činnosťou, podľa záujmu žiakov. Obohatiť krúžkovú činnosť o nové aktivity.
Termín: september 2016 Zodp. vedenie školy
- Dvakrát ročne vykonať monitorovanie úrovne čítania na 1. stupni.
Termín: september 2016 a jún 2017 Zodp. vedúca MZ
- Počas celého roka venovať zvýšenú pozornosť téme bezpečnosti na internete.
Termín: stály Zodp.: vyučujúci
- Venovať zvýšenú pozornosť talentovaným a nadaným žiakom, vo zvýšenej miere ich zapájať do vedomostných a ostatných súťaží.
Termín: stály Zodp.: vyučujúci
- Obnovovať, zdokonaľovať, rozširovať profesijné kompetencie pedagogických zamestnancov v rámci ďalšieho vzdelávania. Vedenie školy vypracuje plán kontinuálneho vzdelávania pedagogických
zamestnancov.
Termín: september 2015 Zodp.: vedenie školy
- Zapojiť sa do projektu „ Pohni kostrou, povedz športu áno“.
Termín: september 2015 Zodp.: Mgr. Peter Konrády
- Pokračovať v drobných mimovyučovacích aktivitách (besedy, kvízy, exkurzie,...), ktoré budú rozpracované v mesačných plánoch.
Termín: stály Zodp.: všetci vyučujúci
Plán exkurzií a výletov
- stupeň ZŠ :
- Planetárium, Prešov
- návšteva okresnej knižnice, Stará Ľubovňa
- dopravné ihrisko, Jakubany
- vlastivedná exkurzia na hrad a skanzen, Stará Ľubovňa
- vlastivedná exkurzia Červený Kláštor
- Hasiči - ŠKD
- stupeň:
- Krásna hôrka, Betliar, Domica 5. až 9. ročník
- múzeum J.M. Petzvala, Spišská Belá, 8.9. ročník - fyzika (optika)
- Divadlo, Košice – 5., 7. ročník
- Vysoké Tatry – Brnčalová chata, 8.9. ročník
- počas školského roka podľa aktuálnych ponúk
- Vysoké Tatry – Hrebienok, 5.,6.,7. ročník
- dejepisné exkurzie – návšteva hradov, múzeí, skanzenov – podľa ponuky
- Osvienčim – 7.,8.,9. ročník
Záujmové vzdelávanie
Krúžková činnosť v školskom roku 2016/2017:
- Futbalový krúžok I, V. Leščinský
- Futbalový krúžok II, Mgr. P.Martinek
- Volejbalový krúžok. Mgr. P. Konrády
- Sovičky, Mgr. A. Fiľková
- Pohybový krúžok, K. Krafčíková
- Základy informatiky 1. stupeň, Mgr. B. Guľašiová
- Expert (2.stupeň), Mgr. M. Šlachtovská
- Ručné práce – kreatívny krúžok, Mgr. L. Bohinská
Organizácia školy
Vyučovanie v školskom roku 2016/2017 sa bude realizovať v zmysle platných zákonov a metodických pokynov MŠ, ako aj ŠVP a ŠkVP.
Všeobecné pokyny:
- Školský rok začína 1. septembra 2016. Školské vyučovanie sa začína 5. septembra 2016 (pondelok).
- Školské vyučovanie v prvom polroku škol. roka sa končí 31. januára 2017 (utorok).
- Školské vyučovanie v druhom polroku sa začne 1. februára 2017 (streda) a končí sa 30. júna 2017 (piatok).
- Vyučovanie sa začína o 7,30 hod. Vyučovanie je zabezpečené rozvrhom hodín, v ktorom sú zohľadnené všetky psychohygienické zásady, požiadavky na trvanie vyučovacích hodín, prestávok a prestávok na obed. Prestávky na obed: 1. - 2. ročník najneskôr po 5. vyučovacej hodine
3. – 9. ročník najneskôr po 6. vyučovacej hodine
Rozvrh hodín a rozvrh dozorov na chodbách a v školskej jedálni je záväzný
pre žiakov a pedagogických zamestnancov a nesmie sa meniť bez vedomia
a súhlasu vedenia školy.
- Termíny školských prázdnin
Prázdniny
Posledný deň
vyučovania pred
zač. prázdnin
Termín prázdnin
Začiatok vyučovania
po prázdninách
jesenné
27. október 2016
(štvrtok)
28. október –
31. október 2016
2.november 2016
(streda)
vianočné
22.december 2016
(štvrtok)
23. december –
5. január 2017
9. január 2017
(pondelok)
polročné
2. február 2017
(štvrtok)
3. február 2017
(piatok)
6. február 2017
(pondelok)
jarné
3. marec 2017
(piatok)
6.marec-
10.marec 2017
13.marec 2017
(pondelok)
veľkonočné
12.apríl 2017
(streda)
13.apríl –
18.apríl 2017
19.apríl 2017
(streda)
letné
30. jún 2017
(piatok)
3.júl –
31.august 2017
4. september 2017
(pondelok)
- Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka ZŠ sa uskutoční 5. apríla 2017 (streda) z predmetov matematika a slovenský jazyk a literatúra. Náhradné testovanie bude 20. apríla 2017.
- Testovanie žiakov 5. ročníka základných škôl (Testovanie 5-2015, alebo T5-2015) z predmetov slovenský jazyk a literatúra a matematika sa uskutoční 25. novembra 2016.
- Zápis detí do školy na školský rok 2017/2018 sa uskutoční v apríli.
Klasifikácia a hodnotenie
Pri klasifikácii a hodnotení žiakov dôsledne dodržiavať Metodické pokyny MŠ č. 22/2011- R na hodnotenie žiakov základnej školy a Metodické pokyny MŠ č.1/2010 na hodnotenie žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia ISCED – 1 a zohľadňovať individuálne schopnosti žiakov. Pedagogickí zamestnanci si na začiatku škol. roka preštudujú metodické pokyny na hodnotenie žiaka. K hodnoteniu žiakov pristupovať zodpovedne, klasifikovať verejne a známku zdôvodniť. Známky zapisovať hneď do klasifikačného záznamu (nie do notesa).
Na 1. stupni sa budú výchovy Hv, Vv, Tv, INV, Nv, Ev, Pv hodnotiť slovne a na vysvedčenie sa uvedie absolvoval(a).
Na 2. stupni sa budú všetky vyučovacie predmety v školskom roku 2016/2017 klasifikovať známkou.
Počet žiakov : 131 z toho : 1. stupeň: 65 (4 žiakov plní povinnú školskú
2. stupeň: 66 dochádzku v zahraničí)
Jedna žiačka si dopĺňa základné vzdelanie externou formou.
Počet integrovaných žiakov : 7 3.A Veronika Múdra
5.A Paulína Kalejová
Tomáš Gábor
6.A Adam Sčensný
Michaela Adamiecová
Lucia Merčáková
8.A Tomáš Adamiec
Počet tried: ZŠ 9 1. stupeň 4
2. stupeň 5
ŠKD 1 oddelenie
Celkový počet zamestnancov: 27
- pedagogickí zamestnanci 17
- technickí zamestnanci 10 (ekonómka 1, školník 1,
upratovačky 3, škol. jedáleň 5)
Pracovné zaradenie zamestnancov:
Vedenie školy: Mgr. V. Pulščáková, riaditeľka školy
p. M. Fabisová, zástupkyňa pre materskú školu
Mgr. M. Dudžíková, výchovná poradkyňa
Pedagogickí zamestnanci pre MŠ: R. Pavláková
D. Timčáková
M. Bujdošová
Triednictvo ZŠ: 1.A Mgr. : Blanka Guľašiová
2.A Mgr. Anna Romanová
3.A Mgr. Petra Ištoňová
4.A Mgr. Adriana Fiľková
5.A Mgr. Pavol Patarák
6.A Mgr. Mariana Dudžíková
7.A Mgr.Katarína Krafčíková
8.A Mgr. Lucia Bohinská
9.A Mgr. Mária Šľachtovská
bez triednictva: Mgr. Daniela Grechová
Mgr. Peter Konrády
vychovávateľka v ŠKD: Mgr. Silvia Grechová
Koordinátor drogových závislostí a iných
sociálno-patologických javov: Mgr. B. Guľášiová
Výchova k manželstvu a rodine: Mgr. A. Romanová
Koordinátor enviromentálnej výchovy Mgr. K. Krafčíková
Ochrana človeka a prírody, účelové cvičenia: Mgr. P. Konrády
Vedenie školskej kroniky Mgr. S. Grechová
Triednictvo MŠ: p. D. Timčáková
p. M. Bujdošová
Nepedagogickí zamestnanci:
p. A. Krutková účtovníčka
p. M. Šľachtovský údržbár, kurič
p. M. Šľachtovská upratovačka
p. M. Sčensná upratovačka
p. M. Zolnerčiková upratovačka
Nepedagogickí zamestnanci, školská jedáleň:
p. B. Bačinská vedúca ŠJ
p. Š. Klimentová hlavná kuchárka
p. A. Sčensná pomocná kuchárka
p. E. Hanečáková pomocná kuchárka
p. D. Pizovková pomocná kuchárka
Poverenie vedením kabinetu:
1. – 4. ročník Mgr. A. Romanová, Mgr. A. Fiľková
ŠKD Mgr. S. Grechová
matematika Mgr. M. Šlachtovská
fyzika Mgr. M. Šlachtovská
zemepis Mgr. K. Krafčíková
biológia Mgr. M. Dudžíková
chémia Mgr. L. Bohinská
Vv Mgr. L. Bohinská
Hv Mgr. L. Bohinská
Nv Mgr. L. Bohinská
Tv Mgr. P. Konrády
SJ Mgr. P. Patarák
AJ, RJ Mgr. D. Grechová
dejepis Mgr. P. Patarák
učebňa informatiky Mgr. P. Konrády
žiacka a učiteľská knižnica Mgr. P. Patarák
sklad učebníc p. A. Krutková
Metodická činnosť:
Metodické orgány: MZ 1. – 4. ročník Mgr. B. Guľašiová – vedúca MZ
PK SJ, cudzie jazyky,
výchovné predmety Mgr. P. Patarák – vedúci PK
PK matematika, fyzika, chémia,
biológia, tech./svet práce,
informatika Mgr. M. Šľachtovská – vedúca PK
Cieľom MZ a PK je zabezpečiť plnenie úloh, ktoré vyplývajú zo ŠVP a ŠkVP, plánu práce školy, kontinuálneho vzdelávania. Vedúci MZ a PK sa podieľajú na vypracovaní ŠkVP. Zasadnutia MZ a PK sa uskutočňujú podľa potreby, najmenej však 4 krát do roka.
Zameranie hospitačnej činnosti:
- rozvíjanie kľúčových kompetencií
- realizácia prierezových tém a jej formy
- kvalita edukačného procesu
- sledovať úroveň vedomostí v cudzích jazykoch
- sledovať efektívnosť vyučovacej hodiny, vedomosti získané priamo na hodine
- sledovať spôsob komunikácie učiteľa a žiakov
- sledovať využívanie medzipredmetových vzťahov
- sledovať využívanie nových , netradičných metód a foriem vyučovania
- kontrolovať využívanie poznatkov a zručností získaných v rámci kontinuálneho vzdelávania a štúdiom
- sledovať využívanie dostupných učebných pomôcok
- sledovať zmysluplné využívanie IKT a modernej techniky vo vyučovaní
- sledovať individuálny prístup pedagógov k nadaným a zaostávajúcim žiakom
- dodržiavanie platné metodické pokyny na hodnotenie a klasifikáciu
- zapájanie žiakov do súťaží a predmetových olympiád
- sledovať dôsledné vedenie triednej dokumentácie
- estetická úprava tried a chodieb
Plán zasadnutí pedagogických rád:
August:
- analýza výchovno-vzdelávacej činnosti v školskom roku 2015/2016
- schválenie Plánu práce školy na školský rok 2016/2017
- organizácia úvodných dní školského roka
- plán práce na mesiac september
- uznesenie
November:
- štvrťročná klasifikácia
- priebežné hodnotenie dochádzky a správania
- priebežné hodnotenie integrovaných žiakov
- plnenie plánov MZ a PK
- plnenie tematicko – výchovných plánov
- uznesenie
Január:
- zhodnotenie výsledkov výchovno-vzdelávacieho procesu za 1. polrok
- zhodnotenie klasifikácie a hodnotenia integrovaných žiakov
- informácia výchovnej poradkyne k rozmiestneniu končiacich žiakov na stredné školy
- kontrola tr. výkazov a výpisov
- rôzne
- uznesenie
Apríl:
- trištvrťročné hodnotenie klasifikácie výchovno-vzdelávacieho procesu
- priebežné hodnotenie dochádzky a správania žiakov
- plnenie tematicko-výchovných plánov
- pripraviť upozornenia pre rodičov slaboprospievajúcich žiakov
- uznesenie
Jún:
- zhodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov za 2. polrok 2014/2015
- umiestenie končiacich žiakov na stredných školách
- uzatvorenie triednej dokumentácie, kontrola
- organizácia ukončenia školského roka
- uznesenie
Vypracovala: Mgr. Valéria Pulščáková
Prerokované na pedagogickej rade : 30.8.2016
Plán práce koordinátora drogových prevencií
a iných patologických javov
na šk. rok 2016/2017
Cieľ:
Plán práce koordinátora prevencie drogových závislostí bol skoncipovaný na základe Pedagogicko-organizačných pokynov na školský rok 2016/2017, úloh Koncepcie prevencie drogových závislostí v rezorte školstva, Dohovoru o právach dieťaťa, Štátneho vzdelávacie programu, Školského vzdelávacieho programu, plánu práce školy a vnútorného poriadku školy.
Prevencia drogových závislostí je jednou z hlavných výchovných priorít školy. Výchovno-vzdelávací proces zameriame na podporu kvality života, prosociálnu orientáciu jednotlivca, zdravý životný štýl, podporu duševného zdravia a ochranu vlastného zdravia. Prevencia drogových závislostí je súčasťou prierezových tematík školského vzdelávacieho programu: - osobnostný a sociálny rozvoj,
- ochrana života a zdravia,
- prevencia obezity, závislostí, zdravý životný štýl,
- rozvoj telesnej zdatnosti žiakov,
- prevencia šikanovania,
- prevencia HIV/AIDS,
- prevencia kriminality, sexuálneho zneužívania,
- riziká dospievania, podpora duševného zdravia,
- práva dieťaťa.
Plánovaná činnosť bude zameraná predovšetkým na primárnu prevenciu, pomocou ktorej chceme predchádzať sociálno–patologickým javom, rizikovým faktorom a situáciám. Osobitná pozornosť bude venovaná žiakom zo znevýhodneného sociálneho prostredia. Na zabezpečenie disciplíny v škole budú prijímané také opatrenia, ktoré sú zlučiteľné s ľudskou dôstojnosťou dieťaťa.
Hlavné metódy a formy práce:
- rozhovory, besedy, ankety, dotazníky,
- vhodné využitie protidrogových tém vo všetkých vyučovacích predmetoch,
- práca na triednických hodinách a v záujmových útvaroch mimo vyučovania,
- práca s internetom a počítačovými programami,
- organizovanie zábavno-náučných a športových popoludní, súťaže medzi triedami a ročníkmi,
- nástenky, plagáty, výstavky,
- prosociálna činnosť,
- monitorovanie správania žiakov,
- rozhovory s rodičmi a pod.
Pri všetkých aktivitách budú zohľadňované vekové osobitosti žiakov, ich schopnosti a záujmy, ako aj ich rodinné prostredie
Úlohy a ich realizácia:
1. Priebežne monitorovať zmeny v správaní detí a ich zmeny, hodnotiť atmosféru v triedach, zabezpečovať opatrenia na zvyšovanie pocitu bezpečia a tvorivej atmosféry. V prípadoch oprávneného podozrenia na porušenie zdravého osobnostného vývinu, bezodkladne zabezpečiť ich aktívnu ochranu a využívať účinné nástroje na predchádzanie, resp. riešenie problémového alebo agresívneho správania, šikanovania fyzického alebo psychického týrania a zneužívania návykových látok.
Termín: priebežne
Zodp.: Mgr. B. Guľašiová, všetci vyučujúci
2. Spolupracovať s vychovávateľkou ŠK, triednymi učiteľmi, výchovnou poradkyňou, vedúcimi krúžkov na škole, a v súlade s nimi organizovať podujatia zamerané na prevenciu drogových závislostí.
Termín: priebežne
Zodp.: Mgr. B. Guľašiová
3. V priebehu školského roka organizovať mimovyučovacie aktivity vedúce k užitočnému tráveniu voľného času detí, k tolerancii, spolupráci, asertívnemu správaniu, hodnoteniu seba, vedieť vyjadriť svoj názor, vedieť odmietnuť a pod.
Termín: priebežne
Zodp.: gr. B. Guľašiová, vedúci krúžkov
September:
1. Zaradenie drogovej prevencie do pedagogickej dokumentácie
Ponuka krúžkovej činnosti
Zodp.: všetci vyučujúci
2. Oboznámiť rodičov a žiakov so školským poriadkom
Zodp.: tr. učitelia
3. Výstavka ovocia a zeleniny
Zodp.: Mgr. B. Guľašiová, Mgr. P. Ištoňová
Pripomenutie svetových a medzinárodných dní:
13. 9. Deň pozitívneho myslenia
15. 9. Medzinárodný deň demokracie
21. 9. Medzinárodný deň mieru
28. 9. Svetový deň mlieka
Október:
1.Monitorovanie zmien v správaní žiakov
Zodp.: všetci vyučujúci
2. Svetový deň zvierat – 4. 10.
Moje zvieratko – nástenky, výtvarné práce
Zodp.: všetci vyučujúci
3. Svetový deň výživy – 16. 10.
– výstavka plodov jesene, príprava a ochutnávka šalátov, zdravé prestávky
Zodp.: tr. učitelia
– nástenky, výtvarné práce, prípadne beseda s lekárom /zdravá výživa a zdravý životný štýl/
Zodp.: tr. učitelia
Pripomenutie svetových a medzinárodných dní:
2. 10. Svetový deň úsmevu
5. 10. Svetový deň učiteľov
6. 10. Svetový deň jabĺk
10.10. Svetový deň duševného zdravia – pilulka nie je cukrík
25. 10. Medzinárodný deň školských knižníc
November:
1. Európsky týždeň boja proti drogám /3. novembrový týždeň/ – 14. – 18. 11. 2016
– výtvarná súťaž na tému s protidrogovou tematikou, okrúhle stoly, burza
Zodp.: Mgr. B. Guľašiová, tr. učitelia
2. Deň zdravia – projektový deň
– beseda
Zodp.: tr. učitelia
3. Svetový deň detí – 20. 11. /Dohovor o právach dieťaťa/ - nástenky, besedy, výtvarné práce
Zodp.: tr. učitelia
4. Medzinárodný deň boja proti fajčeniu – 19. 11.
– nástenky s protidrogovou tematikou, výtvarné práce, besedy na triednických hodinách
Zodp.: tr. učitelia
Pripomenutie svetových a medzinárodných dní:
13. 11. Svetový deň dobrosrdečnosti
16. 11. Svetový deň tolerancie
17.11. Medzinárodný deň študentstva, Deň boja za slobodu a demokraciu
19. 11. Svetový deň prevencie týrania detí, Medzinárodný deň bez fajčenia
20. 11. Svetový deň detí
21. 11. Svetový deň pozdravov
17. – 23.11. Medzinárodný týždeň vzdelávania
30. 11. Medzinárodný deň počítačovej bezpečnosti
December:
1. Svetový deň boja proti drogám – 1. 12.
– nástenky s protidrogovou tematikou
Zodp.: všetci vyučujúci
2. Vianočná akadémia
– zimné hry, športové podujatia
Zodp.: všetci vyučujúci
Pripomenutie svetových a medzinárodných dní:
10. 12. Deň ľudských práv, Medzinárodný deň práv zvierat
20. 12. Medzinárodný deň solidarity
24. 12. Svetový deň osobných práv
Január:
1. Sloh /protidrogová tematika/
Zodp.: Mgr. A. Fiľková, Mgr. M. Dudžíková, Mgr. P. Patarák
2. Stavanie snehových figurín
Zodp.: tr. učitelia
3. Prevencia šikanovania – monitorovanie správania žiakov
Zodp.: všetci vyučujúci
4. Deň komplimentov /24.1./ – vysloviť kompliment aspoň piati ľudom, uvedomiť si potrebu slušného správania
Zodp.: všetci vyučujúci
Pripomenutie svetových a medzinárodných dní:
1. 1. Svetový deň mieru
25. 1. Medzinárodný deň bez internetu
27. 1. Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu
Február:
1. Karneval spojený so súťažou o najkrajšiu masku
– výtvarná súťaž spojená s výstavkou žiackych prác
Zodp.: tr. učitelia
2. Bojujeme proti civilizačným chorobám – vychádzky, zimné športy, hry v prírode
Zodp.: tr. učitelia
3. Medzinárodný týždeň priateľstva – výroba, viazanie náramkov priateľstva, obdarovanie
Zodp.: tr. učitelia
Pripomenutie svetových a medzinárodných dní:
4. 2. Svetový deň proti rakovine
8. 2. Svetový deň manželstva
20. 2. Svetový deň sociálnej spravodlivosti
Marec:
1. Mesiac knihy – beseda o prečítanej knihe „Čo rád čítam“
Zodp.: vyučujúci SJL
2. Svetový deň vody – 22. 3.
– beseda na tr. hodinách na tému: „Voda pre zdravie“
Zodp.: všetci vyučujúci
Pripomenutie svetových a medzinárodných dní:
8. 3. Medzinárodný deň žien
11. 3. Európsky deň na pamiatku obetí terorizmu
28. 3. Deň učiteľov
30. 3. Deň lekárov
20. – 24. 3. Európsky týždeň akcií proti rasizmu – jedinečnosť a odlišnosť ľudí
Apríl:
1. Mesiac lesov
– beseda na tr. hodinách na tému: „Lesy – pľúca Zeme“
– nástenky, výtvarné práce
Zodp.: všetci vyučujúci
2. Svetový deň zdravia – 7. 4.
– nástenky, výchovné využitie, beseda na tr. hod. o iných závislostiach /PC, sladkosti.../
– Deň bez sladkostí
Zodp.: všetci vyučujúci
3. Deň narcisov
– nástenky, výchovné využitie
Zodp.: tr. učitelia
4. Deň Zeme – 22. 4.
– nástenky, výtvarné práce
Zodp.: tr. učitelia
Pripomenutie svetových a medzinárodných dní:
7. 4. Svetový deň zdravia
8. 4. Medzinárodný deň Rómov
Máj:
1. Medzinárodný deň rodín – 15. 5.
– beseda na tr. hodinách na tému: „Moja rodina“
– nástenky, výtvarné práce, projekt
Zodp.: všetci vyučujúci
2. Svetový deň pohybom ku zdraviu – športové popoludnie
Zodp.: tr. učitelia
Pripomenutie svetových a medzinárodných dní:
1. 5. Sviatok práce
3. 5. Deň Slnka
8. 5. Deň víťazstva nad fašizmom
8. 5. Deň matiek
19. 5. Medzinárodný deň mlieka – podujatia, Ochutnaj mliečny nápoj
31. 5. Deň bez tabaku
Jún:
1. Medzinárodný deň detí – školská akcia
Zodp.: tr. učitelia
2. Medzinárodný deň boja proti drogám – 26. 6.
– beseda
Zodp.: Mgr. B. Guľašiová
3. Kreslenie na chodník so zameraním na protidrogovú tematiku
Zodp.: vyučujúce 1.- 4. ročníka
Pripomenutie svetových a medzinárodných dní:
5. 6. Svetový deň životného prostredia
8. 6. Medzinárodný deň oceánov
20. 6. Deň otcov
19. 6. Medzinárodný deň boja proti drogovej závislosti a nezákonnému obchodovaniu s drogami
Vyhodnotenie celoročnej činnosti na úseku prevencie v podmienkach školy.
Očakávané výsledky:
Očakávame, že pomocou navrhovaných aktivít zvýšime pocit bezpečnosti u žiakov a rodičov, zabezpečíme aktívnu ochranu každého žiaka pred psychickým a fyzickým týraním, šikanovaním a ohrozovaním jeho mravného vývinu. Napomôžeme osvojiť si u detí zdravý životný štýl, prehĺbime právne vedomie detí, pomôžeme odstraňovať sociálno-patologické javy na škole ako je problémové a agresívne správanie sa a psychické týranie. Naučíme žiakov asertívnemu správaniu, hodnoteniu seba a iných a naučíme ich slobodne vyjadriť svoj názor. Našou snahou je ochrániť prostredie školy od fajčenia a požívania a prechovávania drog a predovšetkým chrániť zdravie detí. Naučiť ich zodpovednosti za vlastné zdravie.
Od rodičov očakávame užšiu spoluprácu so školou v oblasti prevencie, ich aktívny záujem o problematiku prevencie, spoluprácu a pomoc pri odhaľovaní sociálno-patologických javov. S ich pomocou chceme nežiaduce formy správania čo najviac obmedziť aj v mimoškolskom prostredí. Očakávame, že rodičia nebudú zakrývať zistené skutočnosti, v záujme svojho dieťaťa nebudú k problematike ľahostajní a budú prístupní radám odborníkov.
Plán koordinátora prevencie drogových závislostí je variabilný a v prípade potreby bude upravený alebo doplnený.
Vypracovala: Mgr. Blanka Guľašiová, koordinátorka drogových prevencií a iných patologických javov.
PLÁN ENVIRONMENTÁLNEJ VÝCHOVY
NA ŠKOLSKÝ ROK 2016/2017
Vypracovala: Mgr. Katarína Krafčíková, koordinátor ENV
Najzávažnejším problémom súčasného sveta je globálna ekologická kríza, ktorá už zasiahla všetky úrovne spoločnosti a jej vzťah k životnému prostrediu. Prišiel čas uvažovať nad tým, a to čo najskôr, ako pripraviť žiakov pre život v spoločnosti, ktorej prvoradou úlohou bude obnoviť narušenú rovnováhu a vytvoriť optimálne prostredie na rozvoj nielen ľudskej spoločnosti, ale aj ostatných živých organizmov a spoločenstiev.
Cieľom environmentálnej výchovy je formovať a rozvíjať také osobnostné kvality, ktoré pomôžu chrániť a zlepšovať životné prostredie. Takto projektovaný, dlhodobý zámer výchovnej práce realizujeme plnením konkrétnych úloh.
Environmentálna výchova na školách sa má realizovať v zmysle učebných osnov etickej a environmentálnej výchovy pre základné školy, schválených MŠ SR 15. 4. 1996 pod číslom 645/1996-15 s platnosťou od 1. 9. 1996.
Ciele a obsah tohto dokumentu sú:
- Učiť žiakov a životnom prostredí
- Vychovávať žiakov prostredníctvom životného prostredia
- Vychovávať žiakov pre životné prostredie
Environmentálna výchova sa na našej škole realizuje v dvoch úrovniach:
- Nakoľko environmentálna výchova na našej škole nie je samostatným predmetom, zaraďuje sa do obsahu výchovy a vzdelávania, začlenením do tematických celkov jednotlivých vyučovacích predmetov ( biológia, chémia, prírodopis, geografia, etická výchova, technická výchova)
- Druhou úrovňou environmentálnej výchovy je realizácia aktivít v rámci environmentálnych svetových dní, ako sú besedy, propagačné plagáty, nástenky, výstavy výtvarných prác a podobne.
Environmentálny kalendár svetových dní:
22. 3. Svetový deň vody
23. 3. Svetový meteorologický deň
1. 4. Medzinárodný deň vtáctva a začiatok Mesiaca lesov
7. 4. Svetový deň zdravia
18. 4. Medzinárodný deň pamiatok a sídiel
22. 4. Deň Zeme
3. 5. Deň Slnka
5. 6. Svetový deň životného prostredia
8. 6. Svetový deň oceánov
16. 9. Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy
28. 9. Svetový deň mlieka v školách
3. 10. Svetový deň zvierat
3. – 7. 10. Medzinárodný týždeň pešej chôdze do školy
14. 10. Medzinárodný deň redukcie katastrof
16. 10. Svetový deň výživy
17. 10. Medzinárodný deň odstraňovania chudoby
11. 12. Medzinárodný deň hôr
29. 12. Medzinárodný deň biodiverzity
Aktivity environmentálnej výchovy uskutočňované na škole:
Úprava areálu školy – úprava trávnikov, drevín, záhonov
Ochrana živočíchov a rastlín – prikrmovanie vtákov v zimnom období
Súťaže – Poznaj a chráň
- Výtvarné súťaže a aktivity v prírode v rámci Dňa Zeme
Racionálne využívanie prírodných zdrojov – využitie prírodných materiálov pri jesennom, vianočnom, veľkonočnom aranžovaní
- kvíz o zdravej výžive
Racionálne využívanie odpadových materiálov – separovanie papiera a PET fliaš
- Zhotovenie výrobkov z odpadu „ Nevyhodím, využijem!"
Propagácia environmentálnych tém na triednych nástenkách a ich pravidelná aktualizácia
Plán environmentálnej výchovy na I. stupni ZŠ
Október
- „Naučme sa šetriť“ – beseda a výzva žiakom všetkých tried na hospodárenie s vodou, šetrenie pitnou vodou v domácnosti, v škole, šetrenie elektrickou energiou
- Výstavka žiackych prác z plodov a prírodného jesenného materiálu
- Školská súťaž o najkrajšie vyrezávanú tekvicu
- Jesenné popoludnie v prírode spojené s púšťaním šarkanov
November
- Vychádzky do okolitej prírody – pozorovanie jesennej prírody, zber listov a ich využitie na výtvarnej výchove
- Zhotovenie vtáčích kŕmidiel, ich rozmiestnenie po okolí školy
December
- „Vianočné aranžovanie“ – ikebany z prírodnín, ozdobné vence, zachovanie tradícii bez ničenia stromov
Január
- Pomoc a ochrana živočíchov
- Výstava výtvarných prác – Zimná krajina
Február
- „ Poznaj a chráň“ – súťaž chránené rastliny a zvieratá na území SR
- „Odpad ako ho nepoznáme“ – výstava žiackych prác z odpadového materiálu
Marec
- Veľkonočné aranžovanie s využitím prírodných a odpadových materiálov – súťaž o najkrajšie veľkonočné vajíčko
- Pozorovanie bocianov
- V rámci svetového dňa vody prísť do školy v modrom oblečení – súťaž medzi triedami
Apríl
- „Les, ktorý žije“ – spoločná práca na tému spoločenstvo lesa – leporelo, plagát, nástenka
Máj
- Vychádzka do prírody – vnímanie prírodného prostredia všetkými zmyslami, vyjadruj čo vnímaš
Jún
- Hry s environmentálnou tematikou v prírode
- „ Čo je správne a čo nie“ – triedenie zozbieraného materiálu ( obrázky, texty,...) a rozmiestnenie na dve plochy, dokumenty o správnom a nesprávnom prístupe človeka k prírode
Plán environmentálnej výchovy na II. stupni ZŠ
September
- „Hľadajme spoločne tvoje miesto v živote“ – úprava areálu školy, ošetrenie trávnikov, záhonov, okrasných drevín, naučme sa separovať odpad
Október
- Výstava ovocia a zeleniny pod heslom „ Jeseň pani bohatá“ spojená s jesenným aranžovaním, tvorba záhradných škriatkov
- Súťaž o najkrajšie vyrezávanú tekvicu
November
- Zhotovenie vtáčích kŕmidiel, ich rozmiestnenie po okolí školy
- Zhotovenie nástenky o problematike životného prostredia
December
- „Vianočné aranžovanie“ – ikebany z prírodnín, ozdobné vence, zachovanie tradícii bez ničenia stromov
Január
- Pomoc a ochrana živočíchov – prikrmovanie vtáctva v blízkom okolí
- Starostlivosť o kútiky živej prírody a izbové rastliny v zime
Február
- Súťaž „ Poznaj a chráň“ – súťaž v spolupráci s vyučujúcimi biológie a geografie
- „Odpad ako ho nepoznáme“ – výstava žiackych prác z odpadového materiálu
Marec
- Veľkonočné aranžovanie s využitím prírodných a odpadových materiálov – súťaž o najkrajšie veľkonočné vajíčko
- V rámci svetového dňa vody prísť do školy v modrom oblečení – súťaž medzi triedami
Apríl
- Deň Zeme- nástenky v triedach, význam lesa pre človeka
- Jarné upratovanie areálu školy, ošetrenie trávnikov
Máj
- Úcta k životu – starostlivosť o svoje zdravie, ukážky prípravy šalátov zo zeleniny a ovocia
Jún
- Liečivé rastliny, spôsob zberu, sušenie a príprava čajov – význam pre človeka
- Hry s environmentálnou tematikou v prírode
Tematický výchovno – vzdelávací plán Výchovy k manželstvu a rodičovstvu
Školský rok 2016/2017
Vypracovala: Mgr. Anna Romanová
Plán výchovy k manželstvu a rodičovstvu vychádza z Učebných osnov výchovy k manželstvu a rodičovstvu, Národného programu podpory zdravia, Pedagogicko-organizačných pokynov na školský rok 2016/2017
I. Problémové východiská
- Rodina je základom pre každého človeka, je jeho domovom, istotou, útočiskom a miestom, kde sa môžeme vrátiť aj po prehratých bojoch. No príprava na rodinný život nie je dostatočná.
- V spoločnosti je veľa neúplných a nefunkčných rodín, deti vyrastajú v prostredí, ktoré im neposkytuje naplnenie ich potrieb.
- Chýbajú vzory rodín, od ktorých by sme mohli čerpať a učiť sa.
- Média tlačia mladých ľudí k predčasnému prebúdzaniu pohlavného pudu. Mladým ľuďom, často krát ešte len deťom, chýba vôľa a schopnosť ovládať sa, nepoznajú sebazaprenie, nevedia odmietnuť lákavú ponuka. A niesť zodpovedne následky svojho konanie nie sú schopné.
- Deti v mnohých rodinách nežijú so svojimi biologickými rodičmi (hlavne s otcom), veľa detí žije v rozvedených rodinách, mnohé žijú s druhmi a priateľmi svojho rodiča. Každá rodina, funkčná i nefunkčná, úplná či neúplná, každá zanecháva svoju pečať v srdci dieťaťa.
- Rodičia sú povinní vychovávať svoje dieťa. Škola podáva pomocnú ruku a pomáha žiakom nájsť pozitívne hodnoty, uisťuje žiakov o dôležitosti rodinného zázemia, spolupracuje s rodičmi a podporuje ich vo výchove detí.
II. Hlavné ciele výchovy k manželstvu a rodičovstvu
I. stupeň - utváranie základných vedomostí a zodpovedných postojov v oblasti partnerských vzťahov a rodičovstva v súlade s vedeckými poznatkami a etickými normami
II. stupeň - prispieť k výchove celej osobnosti dievčaťa a chlapca, aby chápali odlišnosti opačného pohlavia a boli schopní s nimi vytvoriť optimálne medziľudské vzťahy
III. Realizácia
VMR nie je na základnej škole samostatný predmet, preto je potrebné využívať rôzne formy školských a mimoškolských aktivít
Na I. stupni je VMR súčasťou predmetu prvouka a prírodoveda a tvoria ju témy:
- Výchova v rodine.
- Zásady zdravého života.
- Negatívne dôsledky fajčenia, alkoholu a ďalších drog na zdravie a správanie človeka.
- Rovnoprávnosť pohlaví.
- Vznik a vývoj ľudského jedinca.
- Zmeny v organizme dieťaťa v období puberty.
Na II. stupni je ťažisko VMR v etickej a náboženskej výchove. Biologický aspekt sa realizuje v predmete prírodopis a biológia, spoločensko-občiansky v predmete občianska výchova. No pri relevantných témach sa dá VMR aplikovať aj v ostatných učebných predmetoch (telesná výchova, literárna výchova, ...) a taktiež pri mnohých mimoškolských aktivitách organizovaných školou, niekedy sj v spolupráci s rodičmi.
Tematické celky na II. stupni:
- Priateľstvo.
- Kultivované dospievanie.
- Anatómia a fyziológia rozmnožovacích ústrojov.
- Zodpovedný prístup k sexualite.
- Negatívny vplyv drogových závislostí na sexuálne a reprodukčné zdravie človeka.
- Zásady bezpečného správania.
Nevyhnutné princípy pri realizácii koncepcii VMR:
- princíp úzkej spolupráce s rodičmi – oboznámiť ich s obsahom a metódami VMR a rešpektovať ich svetonázorovú orientáciu a prípadné výhrady
- princíp etickosti - kladenie dôrazu na etické hodnoty, na úctu k žene, rodičom, deťom, ...
- princíp dôvery – navodenie atmosféry priateľstva, úcty, tolerancie
Témy na triednické hodiny v 1.- 4. ročníku
September
- Príbuzenské vzťahy
- Rodičovská láska a úcta detí k rodičom
Október
- Mám rád starých rodičov
- Chcem byť zdravý, budem zdravo jesť a žiť
- Význam mlieka a zdravej výživy
November
- Sviatok všetkých svätých
- Kolobeh života
December
- Fajčenie a alkohol – ako ohrozujú moje telo
- Vianoce – sviatky v rodine
Január
- Som chlapec, som dievča (rovnosť pohlaví)
- Moji blízki – potrebujem vás
- Zima
Február
- Skutoční priatelia
- Sviatok sv. Valentína
Marec
- Kniha – aj môj priateľ
- Mami - oci, čítajme si spolu
Apríl
- Nosia bociany deti ?
- Máme doma bábätko
Máj
- Materinská láska
- Darček pre moju mamu (deň matiek)
Jún
- Chcem byť ako môj otec
- Darček pre môjho otca (deň otcov)
Plán aktivít na školský rok 2016/2017 pre I. stupeň
Aktivita I. stupeň (roč. 1-4)
Termín
Zodpovedný
1.
Moja rodina - rozprávanie o rodine,
zážitky z prázdninSeptember
2.
Vyrábanie šarkanov
Svetový deň výživy - Výstavka ovocia a zeleninyOktóber
3.
Burza
November
4.
Predvianočné posedenie so žiakmi
Vyrob čižmičku pre Mikuláša
Vianočné trhyDecember
5.
Zimné radovánky - stavanie snehuliakov
Január
6.
Fašiangy - zvyky, súťaže, karneval
Strom priateľstva - farebné dlane Vv
Február
7.
Týždeň slovenských knižníc
Čítanie predškolákom
Marec
8.
Deň narcisov
Veľkonočné zvyky a tradície
Projektový deň - Deň ZemeApríl
9.
Deň matiek - Darček pre mamičku, program ŠKD
Svetový deň mliekaMáj
10.
Oslavujeme MDD
Jún
Témy na triednické hodiny v 5. – 9. Ročníku
September
- Slušnosť a tolerancia
- Moja rodina, príbuzenské vzťahy
- Priateľstvo
Október
- Zdravý životný štýl
- Ako prejavím úctu starším ...
November
- Pomóc, prichádza puberta...
- Cigarety a alkohol – Viem povedať nie?
- Drogy ničia mňa, moje telo a moju rodinu
December
- Červená stužka – zapojme sa do kampane
- Ja a moja rodina pri vianočnom stole
Január
- Ako sa „nepoznáme“ alebo Stávam sa ženou, stávam sa mužom
- Nie všetko čo môžem mi osoží
Február
- Láska a milovanie
- Som zaľúbený ...
- Puberta a jej prejavy
Marec
- Čo nájdeme v knihách
- Biela stužka – Deň počatého dieťaťa
Apríl
- Deň narcisov
- Veľká noc v našej rodine
- Manželstvo na celý život
Máj
- Deň matiek – moja mama
- Akou mamou by som chcela byť...
Jún
- Deň otcov – môj otec
- Akým otcom by som chcel byť...
Plán aktivít na školský rok 2016/2017 pre II. stupeň
Aktivita II. Stupeň (roč. 5. - 9.)
Termín
Zodpovedný
1.
Moja rodina - Vyrobiť rodokmeň svojej rodiny
September
2.
Úcta k starším - príbeh dedka alebo babky
Svetový deň výživy - Výstavka ovocia a zeleninyOktóber
3.
Rodina - rodinné vzťahy
Cigarety a alkohol, drogy ničia mňa, moje telo
Červené stužky, BurzaNovember
4.
Predvianočné posedenie so žiakmi
December
5.
Deň komplimentov
Január
6.
Puberta a jej prejavy
Strom priateľstva - farebné dlane Vv
Karneval
Február
7.
Týždeň slovenských knižníc
Marec
8.
Veľká noc
Veľkonočné zvyky a tradície - výroba kraslíc a korbáčov
Deň narcisov
Apríl
9.
Deň matiek, Kult.program
Beseda s pozvaným gynekológom,
Svetový deň mlieka (rozhlasová relácia)Máj
10.
Oslavujeme MDD
Jún
Ročný plán ŠKD na školský rok 2016/2017
Mesiac
September
1. Zoznámiť deti s režimom dňa, vnútorným poriadkom v ŠKD, poučiť deti o bezpečnosti.
2. Bezpečne do školy.
3. Poriadok v aktovke a starostlivosť o učebné pomôcky.
4. Moja súčasť koruny stromu.
Október
1. Starí rodičia – rozprávanie o tolerancii a úcte k starším. Nacvičovanie a vystúpenie k podujatiu k úcte starších.
2. Vitamínkovia – zdravo a chutne. Príprava šalátov.
3. Kreatívne výtvarné techniky – téma jeseň.
4. Naša obec, náš región – Zamagurie.
November
1. Bez práce nie sú koláče – význam tejto ľudovej múdrosti v bežnom živote.
2. Strašidlá a strašidielka.
3. Bambuľkine dobrodružstvá – spoznávanie kultivovaných a nekultivovaných prejavov správania.
4. Športom k zdraviu.
5. Staráme sa o svoje telo.
December
1. Projekt Advent – určenie si spoločných pravidiel.
2. Severný pól – čo a kde to je? Môže tam bývať Mikuláš? Čo sú soby?
3. Vianočný stromček dobrých skutkov.
4. Vianočné koledy, zvyky, tradície, želania, priania.
Tradície vianočných sviatkov.
Január
1. Aká je to melódia – prostredníctvom hry rozvíjať hudobnú predstavivosť detí.
2. Šantenie na snehu.
3. Vychádzka spojená so zimnými športmi, detské radovánky na snehu a ľade – hľadáme kamaráta podľa stôp v snehu.
4. Pomáhajme iným – pomoc a spolupráca.
Február
1. Naj snehuliak – súťaž o najkrajšieho snehuliaka.
2. Traf srdce – streľba na kôš z rôznych vzdialeností, správna technika hodu loptičky.
3. Fašiangy – príprava masiek, karneval, smaženie šišiek.
3. Chránené zvieratá a rastliny.
4. Exkurzia ku hasičom.
Marec
1. Kniha – poznať zložitý proces vzniku kníh, ich význam, druhy podľa určenia, kto je autor, ilustrátor, grafik.
2. Exkurzia do Okresnej Knižnice.
3. Povedz čo si myslíš – asertívne správanie.
4. Záložka do knihy.
5. Cvičenie na slniečku.
Apríl
1.Teta jar sa hlási – zmeny v prírode, jarné kvety – koláž.
2. Stromy v lese.
3. Úžitok domácich zvierat – ako a čím nám slúžia, ochrana a týranie zvierat.
4. Odpad a jeho triedenie.
Máj
1. Moja mama – kresba, darček pre mamičku. Program ku dňu matiek.
2. Exkurzia do Červeného Kláštora.
3. Liečivé rastliny – význam a využitie.
4. Ži a nechaj žiť – prirovnanie neobľúbených žiakov k svetu hmyzu a ich užitočnosť pre ostatných, tolerancia, ohľaduplnosť, riešenie konfliktov.
Jún
1. Medzinárodný deň detí – deň detskej veselosti.
2. Mini talent šou – záverečná diskotéka s predstavením sa každého žiaka s ľubovoľnou disciplínou – tanec, recitácia, maľovanie.
3. Pozor na slniečko – všetkého veľa škodí – nebezpečenstvá nadmerného slnenia, dehydratácia, riziková časť dňa, ochranné prostriedky proti UV žiareniu.
4. Výroba exotického zvieratka – rôznymi technikami – vymyslenie mena.
5. Vyhodnotenie školského roka, rozhovory o zážitkoch, vyhodnotenie správania.
Správa o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach za školský rok 2015/2016
Správa
o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach za školský rok 2015/2016
Podľa vyhlášky Ministerstva Školstva SR 9/2006 Z.z.
§ 2. ods. 1 a
Základné identifikačné údaje
Názov školy
Základná škola s materskou školou Vyšné Ružbachy
Adresa školy
Základná škola s materskou školou Vyšné Ružbachy č.330, 065 02
Telefón
+421 52 4282031
E-mail
zsvysneruzbachy@slnet.sk
WWW stránka
zsvysneruzbachysl.edupage.org
Zriaďovateľ
Obec Vyšné Ružbachy
Vedúci zamestnanci školy
Priezvisko, meno
Riaditeľ
Mgr. Pulščáková Valéria
ZRŠ
Fabisová Mária
Rada školy
Titl., priezvisko, meno
predseda
Mgr. Patarák Pavol
pedagogickí zamestnanci
Timčáková Dáša
ostatní zamestnanci
Klimentová Štefánia
zástupcovia rodičov
Ing. Dudziková Dušana
Gerčáková Viera
MUDr. Kendra Bohuslav
Ing. Budzáková Mária
zástupca zriaďovateľa
Fabis Ľudovít
Gončár Pavol
Gončár Ján
Šutor Peter
Poradné orgány školy
Názov MZ a PK
Vedúci
Zastúpenie predmetov
Predmetová komisia
Mgr. Patarák Pavol
Sj,Aj,Rj,OBN,Hv,G,D,Tč,OŽZ,Vv,Tv,Nv,Ev
Predmetová komisia
Mgr. Šľachtovská Mária
M,Ch,F,B,Tech,INV
Metodické združenie
Mgr. Guľašiová Blanka
všetky predmety primárneho vzdelávania
§ 2. ods. 1 b
Údaje o počte žiakov
Počet žiakov školy: 174
Počet tried: 12
Podrobnejšie informácie:
Ročník:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Spolu
počet tried
2
1
1
1
1
1
1
1
1
10
počet žiakov
26
12
12
17
9
10
21
15
11
133
z toho ŠVVP
0
0
1
1
3
0
1
1
0
7
z toho v ŠKD
15
8
4
0
0
0
0
0
0
27
Materská škola
0
0
0
0
0
0
0
0
0
42
§ 2. ods. 1 c
Zapísaní žiaci ZŠ
Počet zapísaných prvákov k 30.6.2015: súčet 29 / počet dievčat 13
Skutočný počet žiakov 1.ročníka k 15.9.2015: súčet 26 / počet dievčat 12
Počet detí s odloženou školskou dochádzkou: súčet 1 / počet dievčat 0
Odsťahovaní : 2
Ukončenie školskej dochádzky na ZŠ k 30.6.2016
Povinnú školskú dochádzku ukončilo 14 žiakov.
Z toho 11 žiakov v 9.ročníku získalo nižšie stredné vzdelanie
2 žiačky v 8. ročníku plniace si povinnú školskú dochádzku v zahraničí sa nezúčastnili skúšok, ukončili povinnú školskú dochádzku, ale nezískali vzdelanie poskytované základnou školou.
1 žiačka v 7. ročníku ukončila povinnú školskú dochádzku a nezískala vzdelanie poskytované základnou školou.
Nižší ročník
5.roč.
6.roč.
7.roč.
8.roč.
9.roč.
Spolu
Počet žiakov
0
0
0
1
2
11
14
§ 2. ods. 1 d
Úspešnosť žiakov na prijímacích skúškach na SŠ
Gym 8.roč
Pedagogická škola
Gymnázium
SOŠ
OU-3 roky
OU- 2 roky
Spolu
prihlásení
2
2
1
5
3
1
14
prijatí
2
2
1
5
3
1
14
% úspešnosti
100%
100%
100%
100%
100%
100%
§ 2. ods. 1 e
Klasifikácia tried
Rozhodnutím pedagogickej rady zo dňa24.8.2015 sa výchovné predmety pre primárne vzdelávanie hodnotili slovne a na vysvedčení je uvedené "absolvoval/a".
4 žiaci neprospeli z jedného alebo dvoch predmetov a v auguste budú absolvovať komisionálne skúšky.
Trieda
Aj
B
D
Ev
F
G
Hv
Ch
Inf
M
Nv
On
OŽZ
P
Prv
1. A
1
1
1
1. B
1
1
1
2. A
1,18
1,18
1,09
3. A
1,42
1,42
1,5
4. A
1,29
1,86
1,64
5. A
2,89
2,22
3
1
2,44
1
1,56
2,56
1,38
1,33
1,44
6. A
2,67
2,56
2,22
2,56
2,22
1,33
1,33
2,56
1,22
1,56
1,33
7. A
2,5
2,4
2,6
2,19
2,48
1,24
2,4
1,24
2,81
1,1
1,48
1,29
8. A
2,62
2,77
2,54
2,54
2,38
2,85
1,08
2,77
1,23
1,85
1,08
9. A
2,55
2,45
2
1,91
1,82
2,73
1
2,45
1,27
1
1
Trieda
Rj
Sj
Spr
SP
TCHV
TŠv
TVČ
Vl
VUM
Vv
1. A
1
1
1. B
1
1
2. A
1,36
1
1,09
3. A
1,58
1
1,58
4. A
1,86
1
1,79
5. A
2,67
1
1,22
1,11
2,33
1
6. A
2,89
1
1,78
2
1
7. A
2
2,52
1
1
1
1,1
1,05
8. A
2,46
2,69
1
1
1
1
1,15
9. A
2,18
2,73
1,09
1
1
Prospech žiakov
Žiaci, ktorí sú neklasifikovaní, sú žiaci, ktorí si plnia povinnú školskú dochádzku mimo územia Slovenskej republiky a nezúčastnili sa postupových skúšok.
Trieda
Počet
Prospeli
Neprospeli
Neklasifikovaní
1. A
13
13
0
0
1. B
13
13
0
0
2. A
12
12
0
0
3. A
12
12
0
0
4. A
17
17
0
0
5. A
9
8
1
0
6. A
10
8
1
1
7. A
21
18
3
0
8. A
15
12
1
2
9. A
11
11
0
0
Dochádzka žiakov
Trieda
Počet
Zamešk. hod.
Zam. na žiaka
Ospravedlnené
Ospr. na žiaka
Neospravedlnené
Neosp. na žiaka
1. A
13
792
60,92
792
60,92
0
0,00
1. B
13
1249
96,08
1249
96,08
0
0,00
2. A
12
974
81,17
974
81,17
0
0,00
3. A
12
868
72,33
868
72,33
0
0,00
4. A
17
1160
68,24
1160
68,24
0
0,00
5. A
9
776
86,22
776
86,22
0
0,00
6. A
10
934
103,78
934
103,78
0
0,00
7. A
21
2398
114,19
2395
114,05
3
0,14
8. A
15
1563
120,23
1563
120,23
0
0,00
9. A
11
1798
163,45
1798
163,45
0
0,00
Výsledky externých meraní
Žiaci 8. ročníka absolvovali z predmetov slovenský jazyk a literatúra a matematika prípravnú vedomostnú previerku pred Testovaním 9, Komparo.
25. 11. 2015 sa prvýkrát konalo Testovanie 5, ktorého sa zúčastnili žiaci 5. ročníka. Nezúčastnili sa 3 žiaci, ktorí sú individuálne začlenení.
Názov
Počet žiakov
Úspešnosť v %
Priemerná úspešnosť v SR
Testovanie9 SJL
11
55,3 %
62,6 %
Testovanie9 MAT
11
50,9 %
52,8 %
Testovanie5 SJL
6
68,33 %
66,62 %
Testovanie5 Mat
6
62,78 %
61,99 %
§ 2. ods. 1 f
Odbory a učebné plány
Vzdelávanie v školskom roku 2015 / 2016 v prvom a piatom ročníku prebiehalo podľa Inovovaného školského vzdelávacieho programu a v ostatných ročníkoch podľa Školského vzdelávacieho programu.
Žiaci 7. ročníka sa v januári zúčastnili lyžiarskeho výcviku vo Vernári. V máji prebehol plavecký výcvik pre žiakov 3. - 6. ročníka.
Žiaci 2. stupňa absolvovali v júni praktickú časť predmetu Ochrana života a zdravia a 1. stupeň cvičenie OČAP (ochrana človeka a prírody).
Učebný plán
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Spolu
Počet tried v ročníku
2
1
1
1
1
1
1
1
1
10
Slovenský jazyk a liter.
9
8
8
8
5
5
5
6
7
52
Matematika 1.-9.
4
4
4
4
4
5
4
5
6
40
Cudzie jazyky 1.-9.
1
1
3
3
3
3
3/3
3
3
23
Druhý cudzí jazyk
0
0
0
0
0
0
1
1
1
3
Prírodoveda/prvouka
1
1
1
2
0
0
0
0
0
4
Vlastiveda
0
1
1
1
0
0
0
0
0
3
Fyzika
0
0
0
0
0
2
2
2
2
8
Chémia
0
0
0
0
0
0
1
2
2
5
Biológia
0
0
0
0
2
2
2
1
1
8
Dejepis
0
0
0
0
2
1
2
2
2
9
Geografia
0
0
0
0
2
1
2
2
1
8
Občianska náuka
0
0
0
0
1
1
1
1
1
5
Náboženská výchova
1
1
1
1
1
1
1
1
1
9
Informatika
0
1
1
1
1
1
1
1
1
8
Pracovné vyučovanie
0
0
0
1
0
0
0
0
0
1
Technika
0
0
0
0
1
0
1
1
0
3
Výtvarná výchova
2
2
2
1
1
1
1
0
0
10
Výchova umením
0
0
0
0
0
0
0
1
1
2
Hudobná výchova
1
1
1
1
1
1
1
0
0
7
Ochrana života a zdravia
0
0
0
0
1
1
1
1
1
5
Tvorivé čítanie
0
0
0
0
2
1
0
0
0
3
tesná a športová príprava
3
3
3
3
3
3
3
3
3
27
Štruktúra tried
Počet tried
Počet žiakov
Počet individ. integrovaných
Prvého ročníka
2
26
0
Bežných tried
8
107
7
Špeciálnych tried
0
0
0
Spolu
10
133
7
§ 2. ods. 1 g
Zamestnanci
Pracovný pomer
Počet pedag. prac.
Počet nepedag. prac.
TPP
17
10
DPP
1
0
Znížený úväzok
3
0
ZPS
0
1
Na dohodu
0
2
Kvalifikovanosť pedagogických pracovníkov
počet
nekvalifikovaných
kvalifikovaných
spolu
učiteľov
0
18
18
vychovávateľov
0
1
1
asistentov učiteľa
0
0
0
spolu
0
19
19
Predmety vyučované nekvalifikovane
Pri stopercentnej kvalifikovanosti.
Trieda
Predmet
Počet hodín týždenne
5.A až 9.A
DEJ
9
7.A až 9.A
CHEM
5
5.a Až 9.A
GEO
8
5.A až 9.A
BIO
8
§ 2. ods. 1 h
Vzdelávanie zamestnancov
Ďalšie vzdelávanie
Počet absolventov
Počet študujúcich
1.kvalifikačná skúška
7
1
2.kvalifikačná skúška
1
2
vzdelávanie vedúcich pracovníkov
1
0
špecializačné inovačné štúdium
6
0
§ 2. ods. 1 i
Prehľad výsledkov súťaží a olympiád
Názov súťaže
Hviezdoslavov Kubín - školské a okresné kolo
Dedko - babka - literárna súťaž o najlepšiu poviedku
Pytagoriáda - školské, okresné kolo
Šaliansky Maťko - školské, okresné kolo
Maxík, Maks - matematická celoslovenská vedomostná súťaž - v rámci kraja 5. miesto
Expert geniality show - celoslovenská vedomostná súťaž - účasť
Zdravotnícka súťaž - okresné kolo 1. miesto
Olympiáda z anglického jazyka - okresné kolo účasť
Majstrovstva okresu v šachu 2. miesto a Kráľ šachu - Mário Šutor
Okresná súťaž vo volejbale dievčatá - 2. miesto
Futsal - 9. miesto v okrese
Cezpoľný beh - účasť na okresnom kole
Aktivity organizované školou a prezentácia na verejnosti:
- Imatrikulácia prvákov
- Živé remeslá - exkurzia v Nestville Hniezdnom
- Deň jazykov - Zábavný slovenský jazyk a literatúra; Tvorím príbeh v anglickom jazyku
- Svetový deň výživy - výstava ovocia a zeleniny, príprava šalátov
- jesenné popoludnie - púšťanie šarkanov
- vedomostný kvíz biológia a fyzika
- vyrezávanie tekvíc - medzitriedna súťaž
- návšteva divadelného predstavenia v Košiciach
- týždeň vedy a techniky - zaujímavé pokusy
- týždeň boja proti drogám - pracovné dielne, športové súťaže, burza za účasti žiakov z družobnej školy z Wierchomle Wielkej z Poľska
- Nevyhodím, využijem - tvorba a výstava výrobkov z odpadu
- stavba a výstava vtáčích kŕmidiel
- účasť na divadelnom predstavení v anglickom jazyku v Starej Ľubovni
- Čarovná rozprávka Vianoc - Nestvillpark
- výchovný koncert a vianočné triedne posedenia
- Deň komplimentov - vysloviť aspoň jeden kompliment za deň
- matematické zábavné popoludnie
- školský karneval s vyhodnotením masiek
- svetový deň vody - besedy, nástenky, v tento deň všetci modré oblečenie
- medzinárodný deň meteorológie - popoludnie venované zaujímavostiam v meteorológii
- v rámci mediálnej výchovy zapojenie sa do projektu denníka Sme
- Deň Zeme - účasť na brigádach v rámci obce a kúpeľov, sadenie stromčekov
- Deň bez sladkostí - každá trieda si určila jeden deň
- športové popoludnie v telocvični pre žiakov 1. stupňa
- exkurzia Lacková - košíkarstvo, oboznámenie sa s remeslom s možnosťou si to vyskúšať
- Dopravno - športové popoludnie venované dopravnej výchove
-Deň mlieka - výrobky z obalových materiálov z mliečnych výrobkov
- Slovensko v svetovom športe - súťaž v tvorbe prezentácii v Powerpointe
- účasť na putovnej výstave - Fyzikálne experimenty
- Spoznávame hlavné mesto - exkurzia
- v priebehu roka sa konali rôzne aktivity (čítanie, šport, vychádzky) žiakov 1. ročníkov a detí materskej školy
- počas školského roka sa konali dva výchovné koncerty
- upratovanie okolia budov škôl - aktivita prebiehajúca počas celého školského roka
- žiaci pod vedním vyučujúcich pripravovali kultúrny program (úcta k starším, vianoce, deň matiek)
- družobné stretnutie - účasť našich žiakov v Poľsku na oslave MDD
- dvakrát za rok sa uskutočnil zber starého papiera v rámci enviromentálnej výchovy
- na záver školského roka si jednotlivé triedy organizovali výlety
- dvakrát za rok sa uskutočnil Deň otvorených dverí - možnosť rodičov zúčastniť sa na vyučovaní
Všetky akcie konané školou boli priebežne prezentované na školskej web stránke zsvysneruzbachysl.edupage.org.
§ 2. ods. 1 j
Projekty
Naša škola je dlhodobo zapojená do projektov : Planéta vedomostí a E Testovanie
§ 2. ods. 1 k
Výsledky inšpekčnej činnosti
V školskom roku 2015/2016 nebola inšpekcia.
§ 2. ods. 1 l
Materiálno-technické podmienky
Výchovno - vzdelávací proces prebiehal v kvalitne vybavených učebniach. Z celkového počtu 11 učební sú len dve, ktoré nie sú ešte vybavené interaktívnou tabuľou. Všetky triedy sú priestranné, vybavené novým školským nábytkom, vyhovujú psycho- hygienickým požiadavkám.
Rovnako sú kabinety jednotlivých predmetov vybavené dostatočným množstvom učebných pomôcok využívaných vo vyučovaní. Školská a učiteľská knižnica disponuje 655 knižnými publikáciami. Pokračujeme v dopĺňaní IKT technikou jazykovej učebne. Vyučovanie telesnej výchovy je realizované v kvalitne vybavenej športovej hale a v teplejších mesiacoch na vonkajšom ihrisku s umelým trávnikom.
Škola zabezpečuje stravovanie žiakov a zamestnancov v moderne vybavenej školskej jedálni. Do materskej školy sa strava vozí denne.
V dôsledku vysokých nákladov na teplo sa v materskej škole sa vymenili okná.
V nasledujúcom období je potrebné, podľa finančných možností, skompletizovať a dovybavovať IKT technikou jazykovú učebňu. V spolupráci s obecným úradom vypracovať projekt na odbornú učebňu pre vyučovanie chémie a fyziky.
§ 2. ods. 1 m
Finančné a hmotné zabezpečenie
1. Dotácie zo štátneho rozpočtu na žiakov : 290 961.- €
Z toho:
normatívne: 282 677 ,- € a) mzdy 178 225,- €
b) odvody 62 289,- €
c) prevádzka 42 153,- €
nenormatívne: 8 294,- € a) vzdelávacie poukazy 2 826,- €
b) príspevok na vých. a vzdel. 5 ročných detí 3 906,- €
c) sociálne znevýhodnené prostredie 1 166,- €
d) príspevok na učebnice 396,- €
Mimorozpočtové zdroje (poplatky v MŠ,ŠKD,ŠJ - réžia) 19 463,43,- €
Dotácia obce na prevádzku školských zariadení (MŠ,ŠKD,ŠJ) 120 000,- €
Dotácia na mimoškolské aktivity 4 302,- €
2. Výdavky:
- za teplo 12 285,- €
- za energie, vodu, telekomunikácie 20 142,- €
- na výchovno- vzdelávací proces 6 565,- €
- ďalšie vzdelávanie pedag. zamestnancov 830,- €
V roku 2015 boli všetky dotácie zo štátneho rozpočtu a obce vyčerpané podľa vopred pripraveného rozpočtu.
Mimorozpočtové prostriedky boli použité na plynulú prevádzku všetkých zariadení.
§ 2. ods. 1 o
Úspechy a nedostatky
Slovenský jazyk a literatúra
- žiaci na 1. stupni dosiahli vo výstupných testoch priemernú známku 1,68. Často sa opakujúce chyby v rôznych gramatických kategóriach postupne odstraňovať dôslednejším precvičovaním, diktátmi, v nižších ročníkoch prepisom textu. Zintenzívniť prácu so žiakmi pri čítaní s porozumením.
- na 2. stupni výstupné testy žiaci zvládli priemerne na 61,26 %. Veľa chýb nastalo z nepozornosti, nedôsledného prečítania textu. V nasledujúcom období je potrebne viac času venovať precvičovaniu slovesného vidu, čísloviek, prídavných mien a syntaxe.
Matematika
- žiaci na 1. stupni dosiahli vo výstupných testoch priemernú známku 2,11. Žiaci učivo zvládli dobre. Chyby sa objavovali v dôsledku nepozornosti a nedostatočného prečítania si zadaní úloh. Je potrebné riešiť viac úloh zameraných na rozvíjanie špecifického matematického myslenia, viesť žiakov k dôslednému čítaniu zadaní úloh.
- 2. stupeň - priemerná úspešnosť vo výstupných testov je 66,48 %. Často sa opakujúce nedostatky, medzi ktoré patrí nedôsledné prečítanie zadania, nedostatočná domáca príprava (poučky, matematické vzorce), v geometrii nepresnosť pri rysovaní odstraňovať dôslednejším precvičovaním a následnou kontrolou.
Anglický jazyk
-1. stupeň - žiaci sa postupne oboznamujú so základnou slovnou zásobou, základnými gramatickými javmi najskôr len ústnou formou, od 3. ročníka už aj písomnou formou.
- 2. stupeň - priemerná úspešnosť výstupných testov je 61,65 %. mierne zlepšenie oproti minulému roku. Nedostatky, ako nedostatočná slovná zásoba, používanie anglických časov, tvorba otázok a odpovedí je potrebné v budúcnosti viac precvičovať, viac času venovať konverzácii a dôsledne kontrolovať domácu prípravu žiakov.
Percentuálna úspešnosť výstupných testov z ostatných predmetov:
Fyzika - 75 % - nepatrný nárast; chémia - 66,11 % - zlepšenie; biológia - 62,46 % - mierny pokles; geografia - 64 % - 71,19 - pokles ; dejepis - 55,95 % - pokles.
Dvakrát za rok sa uskutočňujeme monitorovanie čítania na 1. stupni (október, máj) s cieľom nachádzať najčastejšie chyby pri čítaní a následne ich cielene odstraňovať. Tento školský rok najčastejšími chybami bolo komolenie slov, chybná intonácia, domýšľanie, slabikovanie. Detailnejšie výsledky v prílohe č.4.
V budúcom školskom roku je nutné zo strany vedenia školy zamerať viac kontrolnú a hospitačnú činnosť na predmety, v ktorých nastal pokles percenta zvládnutého učiva.
Prevencia drogovej závislosti a prevencia iných sociálno-patologických javov
Do časovo-tematických plánov bola zapracovaná tématika drog a iných patologických javov, ktoré boli priebežne plnené počas celého školského roka. Konali sa rôzne aktivity , ktoré uvedené v záverečnej správe koordinátora, v prílohe č. 1
Výchova k manželstvu s rodičovstvu
Základným cieľom výchovy k manželstvu a rodičovstvu aj v tomto školskom roku bolo vychovávať a pripravovať deti na zodpovedný partnerský vzťah, manželstvo a rodičovstvo. Obsah tejto zložky výchovy bol zapracovaný do jednotlivých predmetov, podľa vhodnosti a veku primeranosti žiakov. Tématika sa zapracovávala aj do mimoškolskej činnosti. Záverečná hodnotiaca správa koordinátora je v prílohe č. 2.
Enviromentálna výchova
Cieľom enviromentálnej výchovy je rozvíjať kvality, ktoré pomôžu chrániť a zlepšovať životné prostredie. Dlhodobý zámer výchovnej práce realizujeme plnením konkrétnych úloh začlenených do výchovno-vzdelávacieho procesu na základe plánu koordinátora enviromentálnej výchovy. Zhodnotenie činnosti sa nachádza v prílohe č.3.
Školský klub detí
Činnosť v ŠKD prebiehala podľa ŠKP a výchovného programu. Úlohy výchovného plánu boli plnené priebežne, dopĺňané priebežne podľa potrieb a individuálneho záujmu detí. V procese výchovno-vzdelávacej činnosti boli rozvíjané a osvojované kompetencie detí učiť sa, komunikačné, sociálne, pracovné a kultúrne.
§ 2. ods. 2 b
Voľnočasové aktivity
Názov záujmového krúžku
Počet detí
Počet skupín
Vedúci
Anglický jazyk 2. stupeň ZŠ
9
Mgr. Adriana Fiľková
Futbalový krúžok
18
Vladislav Leščinský
Pohybovo-zdravotnícky krúžok II. stupeň ZŠ
21
Mgr. Mariana Dudžíková
Redaktorsko - recitátorský krúžok
2
Mgr. Pavol Patarák
Tanečný krúžok 1. stupeň ZŠ
10
Mgr. Katarína Krafčíková
Volejbalový krúžok dievčatá 5. - 9.
16
Mgr. Peter Konrády
Vševedko
17
Mgr. Zlata Guľášová
Základy informatiky 2. - 5. ročník
24
Mgr. Blanka Guľašiová
Základy informatiky 6. - 9. ročník
13
Mgr. Mária Šlachtovská
§ 2. ods. 2 c
Spolupráca školy s rodičmi
Spolupráca školy s rodičmi bola realizovaná prostredníctvom rodičovských združení a individuálnymi konzultáciami. Členovia Rady rodičov sa aktívne zapojili do prípravy balíčkov pre žiakov.
§ 2. ods. 2 d
Spolupráca školy a verejnosti
Aj v tomto školskom roku pokračovala aktívna spolupráca s obecným úradom a kúpeľmi a verejnosťou.
SWOT analýza:
Silné stránky:
- 100% úspešnosť v prijatí žiakov 9. ročníka na stredné školy
- 100% kvalifikovanosť pedagogických zamestnancov
- nízky počet žiakov v triedach umožňujúci vo väčšej miere individuálny prístup vo vyučovaní, hlavne k žiakom so ŠVVP
- vyučovanie anglického jazyka už MŠ
- dobré priestorové vybavenie pre vyučovanie telesnej výchovy , 3 vyučovacie hodiny týždenne v každom ročníku, podpora športových a pohybových aktivít
- zapojenosť pedagogických zamestnancov do kontinuálneho vzdelávania
Slabé stránky:
- klesajúci počet žiakov
- pri 100% kvalifikovanosti nemožnosť odborne vyučovať všetky predmety
- slabé čitateľské a komunikačné zručnosti niektorých žiakov v materinskom a v cudzom jazyku
- prevádzka 4 kotolní
Príležitosti:
- využívať možnosti štrukturálnych a iných fondov pri tvorbe projektov
- opatrenia na zlepšenie vzdelávacích výsledkov budú rozpracované v pláne práce školy, v plánoch PK a MZ.
Záver
Vypracoval: Mgr. Valéria Pulščáková, riaditeľka školy
Vo Vyšných Ružbachoch, 7. júla 2016
Správa prerokovaná v pedagogickej rade dňa: 30.8.2016
Prerokovaná v Rade školy dňa: 20.9.2016
Obec Vyšné Ružbachy schvaľuje predloženú správu o výsledkoch a podmienkach výchovno-vzdelávacej činnosti ZŠsMŠ za školský rok 2015/2016.
------------------------------
Príloha č. 1
Prevencia drogovej závislosti
a prevencia iných sociálno-patologických javov
záverečná správa za šk. rok 2015/2016
Do časovo-tematických plánov bola zapracovaná téma drogy a iné patologické javy. Časovo-tematické plány boli priebežne plnené počas celého roka. Tato tematika bola využitá aj na triednických hodinách.
Priebežne počas celého roka sa konali rôzne aktivity na danú problematiku, napr.: výzdoba násteniek v triedach a na chodbách /október – Svetový deň výživy, Svetový deň zvierat, Svetový deň duševného zdravia, november – Európsky týždeň boja proti drogám, Deň zdravia, Medzinárodný deň boja proti fajčeniu, december – Svetový deň boja proti drogám, január – Medzinárodný deň pamiatky holokaustu, marec – Mesiac knihy, Svetový deň vody, Deň učiteľov, apríl – Mesiac lesov, Svetový deň zdravia, Deň narcisov, Deň Zeme, máj – Medzinárodný deň rodín, Deň matiek, Deň mlieka, jún – Mesiac poľovníctva a ochrany prírody, Medzinárodný deň boja proti drogám, Deň otcov, v septembri sa konala výstavka dopestovaných plodín, „Zdravé prestávky“.
Organizovali sa rôzne podujatia: zimné športy, hry a súťaže – Svetový deň boja proti drogám, v januári stavanie snehových figurín, vo februári karneval so súťažou o najkrajšiu masku, v apríli Deň Zeme – žiaci 2. stupňa – pratanie odpadkov v areáli Kúpeľov, v júni kreslenie na chodník zamerané na protidrogovú problematiku.
Vo vyučovacom predmete slovenského jazyka žiaci besedovali o prečítanej knihe, tvorili projekty – Kniha - môj priateľ a rozprávali na tému Lesy – naše pľúca, Moja rodina, Moje zvieratko, Voda a život, Deň mlieka. Na hodinách výtvarnej výchovy žiaci spracovávali protidrogovú tematiku rôznymi technikami.
Program zameraný na prevenciu drogovej závislosti v šk. roku 2015/2016 bol splnený.
Vypracovala: Mgr. Blanka Guľašiová (koordinátorka)
Príloha č.2
VMR – zhodnotenie činnosti za rok 2015/2016
VMR bola realizovaná podľa učebných osnov vo všetkých ročníkoch na vyučovaní i v mimoškolských aktivitách.
Aktivity
September – Úcta k rodine: netradičný Rodostrom , rozhovory o rodine
Práva dieťaťa – nástenky
Výstavka šarkanov , súťaž o najkrajšieho šarkana
Október – nástenky, porozprávaj príbeh dedka, babky z detstva
Svetový deň výživy – projekty, príprava ovocných a zeleninových šalátov, vitamínové prestávky
November – Svetový deň pozdravov: pozdrav v tento deň čo najviac ľudí, protidrogový deň
December – 1.december – svetový deň AIDS: nástenky beseda
Čarovná rozprávka Vianoc v Nestville / Hniezdne 9.12 /
Výrobky z odpadového materiálu a ich výstavka v tiedach
Vianočná besiedka
Január – zimné radovánky /stavanie rodiny snehuliakov zo snehu /
Deň komplimentov: vyslov kompliment aspoň piatim ľuďom
Február - Medzinárodný týždeň priateľstva : aktivity v triedach – desatoro priateľstva na nástenkách; Výroba škrabošiek na karneval
Marec – Návšteva miestnej knižnice; Mesiac hlasného čítania – rodičia deťom, deti rodičom, žiaci deťom v MŠ
Hlasné čítanie z kníh v školskej knižnici
16.3. – Deň ľudovej rozprávky – ilustrácie, tajničky, rozprávkové hádanky
Apríl – Svetový deň zdravia 7.4. : beseda s lekárom, deň bez sladkostí
Mesiac lesov –kvíz, nástenky . Exkurzia v Lackovej – košikárske remeslo
Máj – sadenie stromčekov za Orlovňou
Deň matiek príprava darčekov pre mamičky
15.5. – Medzinárodný deň rodiny: Ako si predstavujem ideálnu rodinu beseda
Jún – športové hry na ihrisku
16.6. Medzinárodný deň afrického dieťaťa - DVD – pozeranie rozprávky „Čarovná hračka“
Hľadanie pokladu - Hra so zaujímavými úlohami
Úlohy plánu VMR boli plnené priebežne počas celého šk. roka rôznymi formami: súťaže, besedy, výtvarné práce, výstavky, kultúrne programy, nástenky, projekty
Vypracovala: Mgr. Zlata Guľášová (koordinátorka)
Príloha č.3
Záverečná správa koordinátora environmentálnej výchovy v školskom roku 2015 / 2016
ENV vo vzťahu k životnému prostrediu (ŽP), ako aj o vzťahu k zdraviu človeka rieši tri základné problematiky:
- environmentálnu uvedomelosť a poznanie,
- environmentálne správanie a konanie.
V šk. r. 2015/2016 sa činnosť školy a koordinátorky ENV zameriavala na výchovu a vzdelávanie žiakov citlivých a vnímavých k problémom životného prostredia, schopných konať v prospech kvality života a ŽP.
Splnenie stanovených úloh :
Počas celého školského roka 2015/2016 sa žiaci svojou činnosťou pravidelne podieľali na dôkladnom čistení areálu školy od odpadkov. Vyučujúci na vyučovacích hodinách vyzývali žiakov na šetrné zaobchádzanie s vodou, elektrickou energiou a materiálmi. Pozitívny vzťah k prírode sme u žiakov rozvíjali aj starostlivosťou o izbové rastlinky v jednotlivých triedach a počas vychádzok. V mesiaci október sa nám podarilo racionálne využiť prírodný materiál a plody jesene. Žiaci pomocou plodov jesene zrealizovali svoje kreatívne nápady a tak sa nám podarilo vytvoriť bohatú výstavu ovocia a zeleniny. V tomto mesiaci sa uskutočnila súťaž jednotlivých tried o najkrajšie vyrezávanú tekvicu. Netradičným spôsobom sme si pripomenuli aj Svetový deň výživy, kedy žiaci jednotlivých tried pripravovali v školskej jedálni zdravé pochúťky, ktoré navzájom ochutnávali a hodnotili. V decembri, pri príležitosti blížiacich sa Vianoc, bola škola a jednotlivé triedy nádherne vyzdobené. Súťaž o najkrajšiu vianočne vyzdobenú triedu vyhrala 6. A trieda. Pri výrobe vianočných dekorácií sme využívali rôznorodý prírodný materiál. Žiaci 8. A triedy sa v zimnom období zapojili do environmentálnej súťaže „Chráňme deti pred násilím“, kde ich úlohou bolo vytvoriť trojrozmerný hrad z odpadového materiálu rôznej veľkosti. Síce sme túto súťaž nevyhrali, pri tvorbe hradu sme zažili kopec zábavy a trieda bola nakoniec odmenená účastníckym diplomom. V zime sme tiež zrealizovali školskú súťaž, kde bolo úlohou tried vytvoriť čo najoriginálnejšie vtáčie kŕmidlá s využitím rôzneho materiálu. Žiaci preukázali svoju tvorivosť aj vo veľkonočnom období. Po zodpovednej príprave rôznych dekorácií s veľkonočnou tematikou sa nám podarilo vytvoriť veľmi peknú výstavu. Svetový deň vody sme si pripomenuli netradične. Túto vzácnu tekutinu si žiaci, ale aj učitelia uctili tak, že prišli v tento deň do školy oblečení v modrom. V rámci recyklovania odpadov sa naša škola zapojila do zberu papiera. Pri príležitosti Dňa Zeme sme sa aktívne zapojili do úpravy kúpeľného areálu vo Vyšných Ružbachoch a ružbašského sochárskeho sympózia. Vyzbierali sme odpad, pohrabali opadané lístie, vyzametali chodníky, pozbierali popílené konáre. To všetko sme robili s cieľom zvýšiť ekologické povedomie žiakov a pedagógov našej školy. V rámci jednotlivých vyučovacích predmetov pedagógovia realizovali environmentálnu výchovu počas celého školského roka, snažili sa učiť žiakov o životnom prostredí, vychovávať žiakov prostredníctvom životného prostredia a vychovávať žiakov pre životné prostredie. V závere môžeme zhodnotiť, že cieľ environmentálnej výchovy stanovený na školský rok 2015/2016 sme splnili.
Mgr. Katarína Krafčíková / koordinátorka environmentálnej výchovy/.
Príloha č.4
Kontrola čítania – školský rok 2015/2016
1.A
Žiaci čítali neznámy text v časovom limite 1 minúta. Počet prečítaných slabík/slov sa pohyboval od 18/8 do 83/45. Priemerný počet prečítaných slabík bol 44/slov 22.
38% žiakov číta plynule, bez tichého predčítania. Najčastejšie sa objavuje dvojité čítanie, slabikovanie. Menej žiakov si slova domýšľa a slová komolia. Ojedinele sa objavilo opakovanie slabík a opakovanie slov.
1.B
Žiaci čítali neznámy text v časovom limite 1 minúta. Počet prečítaných slabík/slov sa pohyboval od 34/16 do 75/41. Priemerný počet prečítaných slabík bol 52/slov 27.
92% žiakov číta plynule, bez tichého predčítania. Najčastejšie sa objavuje slabikovanie. Menej žiakov si slová domýšľa. Ojedinele sa objavilo dvojité čítanie, skomolenie slov a opakovanie slov.
2.A
Žiaci čítali neznámy text v časovom limite 1 minúta. Počet prečítaných slabík/slov sa pohyboval od 53/25 do 200/100. Priemerný počet prečítaných slabík bol 137/slov 71. (v októbri toho istého textu bol priemer 96slabík/51slov)
82% žiakov číta plynule, bez tichého predčítania.
Najčastejšie sa objavuje skomolenie slov, ojedinele domýšľanie slov, v jednom prípade slabikovanie a chybná intonácia.
3.A
Žiaci čítali neznámy text v časovom limite 1 minúta. Počet prečítaných slabík/slov sa pohyboval od 68/33 do 218/113. Priemerný počet prečítaných slabík bol 160/slov 82. (v októbri toho istého textu bol priemer 124slabík/62slov)
83% žiakov číta plynule bez tichého predčítania. Ojedinele sa vyskytuje domýšľanie slov a skomolenie slov, v dvoch prípadoch slabikovanie.
4.A
Žiaci čítali neznámy text v časovom limite 1 minúte. Počet prečítaných slabík/slov sa pohyboval od 116/56 do 291/147. Priemerný počet prečítaných slabík bol 206/slov 104. (v októbri toho istého textu bol priemer 190slabík/92slov)
Žiaci čítajú plynule. Ojedinele sa vyskytuje domýšľanie slov a skomolenie.
SPRÁVA O VÝCHOVNO- VZDELÁVACEJ ČINNOSTI V MŠ
za školský rok 2015/2016
Správa prerokovaná na PR dňa: 21.6.2016
Správa prednesená na ZRPŠ dňa: 21.6.2016
Vypracovala: Fabisová Mária
Identifikačné údaje o MŠ
Názov školy: Základná škola s Materskou školou Vyšné Ružbachy
Adresa školy: 065 02 Vyšné Ružbachy 220
Zriaďovateľ: Obecný úrad Vyšné Ružbachy
Riaditeľ školy: Mgr. Pulščáková Valéria
Zástupkyňa pre MŠ: Fabisová Mária
Telefónne číslo: 052 4398101
Analýza VVČ
Celý školský rok sme mali na pamäti, že hlavným cieľom predprimárneho vzdelávania je dosiahnuť optimálnu, emocionálnu, sociálnu a kognitívnu úroveň ako základ pripravenosti na školské vzdelávanie a na život v spoločnosti.Pracovali sme podľa ŠVP ISC ED a ŠkVP –Deti prírody. Naša obec sa nachádza v krásnom prostredí a preto sme nemali núdzu plánovať a plniť aj úlohy, v ktorých sme rozvíjali vzťah k prírode. Motivovali sme deti k pohybovým aktivitám, aby sa pohyb pre nich stal súčasťou zdravého životného štýlu.
Rozvíjali sme kompetencie: psychomotorické, osobnostné, sociálne, komunikačné, kognitívne, učebné a informačné.
Deti mali dostatok priestoru na individuálne, skupinové a frontálne činnosti, ktoré sme realizovali v rôznych organizačných formách. Podnetné prostredie a plnohodnotný program napĺňal potreby detí, podporoval ich k poznávaniu a učeniu hrou tak, aby sa cieľavedome a systematický rozvíjala ich osobnosť.
V hrách a hrových činnostiach (spontánne, alebo učiteľkou navodzované hry a hrové aktivity) sme podporovali kamarátske vzťahy, pocit zodpovednosti, prehlbovali sme jednoduché pravidlá správania sa detí v skupine. Vytvárali sme podmienky a príležitosti na individuálne a skupinové hry. Deti sa naučili dohodnúť sa , podeliť si úlohy. Učili sa byť disciplinované, vzájomne si pomáhať, poprosiť, poďakovať, vyriešiť konflikt, ospravedlniť sa, šetrne zaobchádzať s hračkami.
Pohybové a relaxačné cvičenia sme realizovali denne a dodržiavali základné psychohygienické zásady. Využívali sme rôzne telocvičné náčinie a cvičili podľa hudby. Do každého cvičenia sme zaraďovali zdravotné cviky, relaxačné a dychové cvičenia. Deti boli pohybovo zdatné, cvičili s radosťou.
V edukačných aktivitách sme realizovali predškolské vzdelávanie. Boli to cieľavedomé, systematické, konkrétne, zmysluplné aktivity navodené učiteľkami. Uplatňovali sme v nich všetky zásady, najmä zásadu cieľavedomosti, aktivity, názornosti a primeranosti.
Počas pobytu vonku sme uskutočňovali pohybové a edukačné aktivity a vychádzky každý deň s ohľadom na poveternostné podmienky.
Zameranie MŠ
Prioritou a dlhodobým cieľom bola v MŠ environmentálna výchova zameraná na ochranu a poznávanie prírody a životného prostredia. Rozvoj osobnosti bol z environmentálneho hľadiska zameraný na vedenie dieťaťa k uvedomovaniu si hodnoty prírodného prostredia pre ľudstvo, vnímanie jeho krásy a jedinečnosti, k vedeniu k ochrane životného prostredia, povedomia v oblasti separácie odpadov, na vytváranie správnych postojov a správania sa detí k životnému prostrediu, na prevenciu pred znečisťovaním a poškodzovaním prírodného prostredia.
Deti do ukončenia predprimárneho vzdelávania získali environmentálne kompetencie:
- v kognitívnej- primerané poznatky o ochrane prírody, majú osvojené základné návyky ekologického konania, poznajú prírodu, jej význam
- v sociálno- emocionálnej –majú vybudovaný emocionálny vzťah k prírode, ochrane života, dokážu vnímať krásy prírody, vyjadriť svoje city k okoliu, nesú zodpovednosť za svoje konanie
- v psychomotorickej-majú rozvinuté zmyslové vnímanie, koordináciu zmyslových a pohybových orgánov, motorické zručnosti a seba obslužné pracovné návyky potrebné pri ochrane prírody a životného prostredia
Organizácia vnútorného života v MŠ
MŠ mala v tomto školskom roku 2 triedy. V triede 2-4 ročných bolo zapísaných 17 deti. V priebehu roka sme prijali 3 deti( november, apríl, máj).
V triede 4-6 ročných bolo zapísaných 21 deti. Od 1.3. rodičia požiadali o prerušenie dochádzky jedného dieťaťa do MŠ.
K 1.9.2015 bolo prijatých do MŠ 38 detí, z toho 6 detí dvojročných, ktoré dovŕšili vek 3 roky- 2 deti v septembri, 2 v októbri, 1 v marci a 1 v apríli.
Predškolákov bolo 16, z toho rodičia dvoch detí požiadali o OPŠD.
Prevádzka v MŠ bola od 7.00 -16,30 hod., podľa potreby od 6,30hod.
Za pobyt dieťaťa prispievali rodičia na čiastočnú úhradu výdavkov sumou 10 € od septembra do decembra. Od januára sumou 5€. Výšku určil zriaďovateľ Všeobecne záväzným nariadením. Príspevky neuhrádzali rodičia detí, ktoré mali 1 rok pred plnením povinnej školskej dochádzky.
Počet zamestnancov
Edukačný proces zabezpečovali 4 kvalifikované učiteľky, vrátane 1 zástupkyne pre MŠ. Máme 100% kvalifikovanosť učiteliek, ktoré pracovali na plný úväzok.
Nepedagogickí zamestnanci: 1 upratovačka, 1 kuchárka, 1 kurič údržbár.
Ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov
Na aktualizačnom vzdelávaní :Prípravné atestačné vzdelávanie pre učiteľov predprimárneho vzdelávania sa zúčastnila Fabisová Mária, ktorá v máji urobila prvú atestáciu.
Na Aktualizačnom vzdelávaní k Inovovanému ŠkVP sa zúčastnila Fabisová Mária a Timčáková Dáša.
Priestorové a materiálno-technické podmienky školy
MŠ je zriadená v adaptovanej budove požiarnej zbrojnice. Nemá kuchyňu, stravu dováža kuchárka vo varniciach zo Šj, ktorá je v budove ZŠ. Triedy sú slnečné a estetický upravené. K štandardnému vybaveniu MŠ patria hračky, detská odborná a metodická literatúra, učebné pomôcky, hudobné nástroje, pomôcky na TV. Škola je vybavená audiovizuálnou technikou, interaktívnou tabuľou, využívame internet , kopírovacie zariadenie.Vybavenie spotrebným materiálom na výtvarnú, grafomotorickú a pracovnú činnosť bolo dostačujúce, podľa finančných možnosti sme doplňali.V tomto školskom roku sme doplnili kabinet hračiek a učebných pomôcok v sume 3 906 €.Vymenili sme okná, vchodové dvere. Suma: 11 620,68 €. Namontovali žalúzie za 397€ a dali vymaľovať triedy a spálne za 340 €.Priestorové vybavenie je primerané. Nevyhovujúce je hygienické zariadenie pre detí, ktoré nezodpovedá príslušným normám a predpisom. Máme v pláne počas letných prázdnin v spolupráci s obecným úradom vymeniť a doplniť detské umývadla a záchody. Zrekonštruovať detské hygienické zariadenie.
SWOT analýza
Silné stránky
-100% kvalifikovanosť učiteliek
-dobré medziľudské vzťahy na pracovisku
-dostatok kvalitných učebných pomôcok, hračiek
-dobrá spolupráca MŠ a ZŠ
-záujem pedagogických zamestnancov podieľať sa na aktivitách školy
Slabé stránky
-nedostatok sociálnych zariadení pre detí
-technický stav budovy (fasáda, strecha)
Výlet Hrebienok
Dňa 20. 9. 2016 sa žiaci 5., 6. a 7. ročníka zúčastnili exkurzie vo Vysokých Tatrách. Ráno sme za pekného počasia vyrazili pešo do Nižných Ružbách, odkiaľ sme sa vlakom presunuli do Popradu a následne do Starého Smokovca. Počasie nám prialo aj cestou na Hrebienok, pričom sme obdivovali aj krásu Tatier. Žiaci zvládli túru výborne a domov sa vrátili nie len so suvenírmi, ale aj s kopou pekných a veselých spomienok. Počas výletu boli žiaci pod dozorom p. učiteliek Mgr. Krafčíkovej a Mgr. Bohinskej.
Výlet Hrebienok
Do galérie Výlet Hrebienok boli pridané fotografie.
Exkurzia Vysoké Tatry
Nádherný, slnečný deň 14.9.2016 sme strávili vo Vysokých Tatrách, konkrétne pri Zelenom plese, kde nás čakala odmena akú môžeme dostať len od našich veľhôr. Smaragdovozelené pleso pod vrcholom štíhleho Jahňacieho štítu poskytlo pohľad, na ktorý sa len tak nezabúda. Po krátkej relaxačnej prestávke sme pokračovali k Bielemu plesu a vrátili sme sa na začiatok našej túry. Zúčastnili sa jej žiaci 8. a 9.ročníka pod dozorom p.učiteliek Mgr. Šlachtovskej, Dudžíkovej a p. učiteľa Mgr. Konrádyho. Päťhodinová turistická prechádzka začala nový školský rok a žiaci sa už tešia na ďalšie zážitky nielen zo školy, ale aj z výletov.
Ďakujeme starostlivým rodičom za ich spoluprácu pri odvoze detí.
Videa a fotografie z exkurzie z Vysokých Tatier aj na : https://sk-sk.facebook.com/Volleyworld-and-other-sports-672543349423920/
Exkurzia Vysoké Tatry
Do galérie Exkurzia Vysoké Tatry boli pridané fotografie.
Záujmové útvary
Záujmové útvary (krúžky), na ktoré sa žiaci prihlásili v školskom roku 2016/2017, začínajú od 3.10.2016.
Slávnostné zahájenie školského roka 2016/2017
Program začiatku školského roka 2016/2017:
8,00 Svätá omša
9,00 Slávnostné zahájenie školského roka pred obecným úradom.
9,30 Triednické hodiny v jednotlivých triedach.
Žiaci prvého ročníka prichádzajú na zahájenie školského roka spoločne zo škôlky s učiteľkami materskej školy.
Obedyv školskej jedálni sa pre žiakov ZŠ začínajú podávať v utorok, 6. 9. 2016.
Informácia o voľnom pracovnom mieste od 1. 9. 2016
Informácia o voľnom pracovnom mieste od 1. 9. 2016
Zamestnávateľ: ZŠ s MŠ Vyšné Ružbachy, 065 02 Vyšné Ružbachy č. 330
Kontakt: 052/4282031, E-mail: zsvysneruzbachy@slnet.sk
Kategória zamestnanca: učiteľ pre primárne vzdelávanie
Kvalifikačné predpoklady: vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa v študijnom odbore
učiteľstvo pre 1. stupeň ZŠ
Zoznam požadovaných dokladov: písomná žiadosť o prijatie do zamestnania, profesijný životopis, doklady o najvyššom dosiahnutom vzdelaní. Doklady posielať na adresu školy do 22.8.2016.
Iné požiadavky: vybraní uchádzači, ktorí budú spĺňať kvalifikačné predpoklady, môžu byť pozvaní na osobný pohovor.
Mgr. Valéria Pulščáková, riaditeľka školy
Ocenení žiaci
Žiaci ocenení školskom roku 2015/2016 knižnou odmenou 1. A trieda Ocenenie za: Všetci žiaci triedy boli ocenení za výborné výsledky v celoročnej práci 1. B trieda Všetci žiaci triedy boli ocenení za výborné výsledky v celoročnej práci Bianca Laura Kovaľová 1. miesto v zbere papiera Laura Piešťanská 3. miesto v zbere papiera 2. A trieda Ocenenie za: Juraj Dudžík výborný prospech Marko Gabrielli výborný prospech Adam Gajecký výborný prospech Dominik Marfiak výborný prospech Martin Pavlik výborný prospech Diana Segiňáková výborný prospech Valéria Sonogová výborný prospech Roderik Vlček výborný prospech 3. A trieda Raphael Černý výborný prospech Krištof Dudzik výborný prospech Karin Grigereková výborný prospech Sabina Fabisová výborný prospech Claudia Kovaľová výborný prospech Viktória Habiňáková výborný prospech Natália Zimová výborný prospech Matej Chudík 2. miesto v zbere papiera 4. A trieda Sára Gabrielyová výborný prospech Vanesa Fialková výborný prospech Klaudia Andrejková výborný prospech Barbora Kendrová výborný prospech Júlia Vavrinčíková výborný prospech 5. A trieda Jiří Hrešan výborný prospech a reprezentácia školy v súťažiach 6. A trieda Nikola Habiňáková výborný prospech a vzorná dochádzka Roland Budzák výborný prospech a reprezentácia školy 7. A trieda Veronika Bačinská výborný prospech a vzorné správanie Silvia Šlachtovská výborný prospech a vzorné správanie Benjamín Fečík výborný prospech a vzorné správanie Mária Šutorová reprezantácia školy "Mladý zdravotník" Mária Vavrinčíková reprezantácia školy "Mladý zdravotník" Silvia Šlachtovská reprezantácia školy "Mladý zdravotník" 8. A trieda Miriam Kendrová výborný prospech a vzorné správanie Laura Šutorová výborný prospech a vzorné správanie Klára Gončárová výborný prospech a vzorné správanie Laura Šutorová reprezentácia školy "Mladý zdravotník" Klára Gončárová reprezentácia školy "Mladý zdravotník" Mário Šutor reprezentácia školy v šachu 9. A trieda Viktória Mačoková reprezentácia školy vo volejbale Monika Ščensná reprezentácia školy vo volejbale Veronika Gerčáková reprezentácia školy vo volejbale Silvia Budzáková reprezentácia školy vo volejbale
Príhovor riaditeľky školy
Vážení kolegovia, milí žiaci!
Dnešným dňom sa ukončil školský rok 2015/2016. Na dva mesiace sa zavrú školské brány a žiaci i učitelia majú pred sebou zaslúžený dvojmesačný oddych.
Prihovorím sa v prvom rade k vám milí žiaci. Desať mesiacov ste plnili svoje školské povinnosti a vaša snaha je odzrkadlená vo vašich výsledkoch, ktoré dnes máte pred sebou. Teraz sú pred vami prázdniny, ktoré vám poskytnú oddych a načerpanie nových síl do ďalšieho školského roka. Prváci, váš prvý rok a hádam aj ten najťažší rok v škole je už za vami. Naučili ste sa počas tohto obdobia naozaj veľa. Nie je jednoduché zvyknúť si na školské povinnosti. No myslím, že môžem povedať, že ste to za pomoci vašich učiteliek zvládli výborne a my učitelia, sme radi, že sme mali takých šikovných prvákov. Nech vám vaša usilovnosť trvá aj v ďalších ročníkoch.
To že máte za sebou desať mesiacov veľkého snaženia platí samozrejme aj pre ďalšie ročníky. Taktiež piataci, zvládli prvý rok na druhom stupni, čo je určite dosť náročné. No a milí deviataci, vám sa dnešným dňom ukončilo štúdium základnej školy. Opúšťate naše lavice. Každý z vás ide svojou cestou. Čaká vás štúdium na iných školách či príprava na zamestnanie. Lúčime sa teda s vami a v mene všetkých vašich učiteľov vám prajeme veľa šťastia. Dúfame, že na roky strávené v našej škole budete mať príjemné spomienky.
Teraz sa však obrátim na vás, drahí kolegovia. Chcem podotknúť, že tento školský rok sa spravilo veľa užitočnej a pre školu aj pre žiakov prospešnej práce. Ďakujem vám všetkým za snahu. Aktivity mnohých kolegov ma veľmi tešia.
Ešte raz ďakujem vám.
V neposlednom rade chcem povedať slová vďaky a pochvaly aj vám, všetkým nepedagogickým pracovníkom, bez vás by chod školy nebol možný a všetci si vážime vašu prácu.
Nedá mi poďakovať aj obecnému úradu za dobrú spoluprácu počas celého školského roka.
A tak naozaj úprimne prajem všetkým príjemné prázdniny , dovolenky a oddych venovaný k načerpaniu nových síl, pretože zas príde jeseň a my všetci sa postavíme na ďalší začiatok.
Ahoj škôlka, škola volá
Dovidenia, škôlka milá, veľa si nás naučila. Spievať, kresliť, počítať, krásne básne prednášať. Dovidenia, naše hračky, z nás už budú vzorné žiačky. Z chlapcov zase vzorní žiaci, nevyhnú sa školskej práci.