• Prijímanie detí

•

Do MŠ sa prijímajú deti od troch rokov veku na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu, ktorú predloží riaditeľovi spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorého súčasťou je aj údaj o povinnom očkovaní.  Dieťa po dovŕšení dvoch rokov veku môže byť prijaté do MŠ, ak sú vytvorené vhodné materiálne, personálne a iné podmienky.

Riaditeľ MŠ nesmie pri prijímaní uprednostniť deti mladšie ako 3 roky pred prijatím starších detí. Do MŠ sa prijímajú detí na nasledujúci školský rok, alebo priebežne, ak je v MŠ voľná kapacita. Osobná účasť detí na zápise sa nevyžaduje. Zápis prebieha od 30.4 do 31.5. Riaditeľ po dohode so zriaďovateľom určí miesto a termín podania žiadosti o prijatí dieťaťa na nasledujúci školský rok a zverejní podmienky na prijatie.

Prednostne sa prijímajú  detí, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné. V prípade zvýšeného záujmu zákonných zástupcov o prijatie dieťaťa do MŠ ostatné podmienky prijímania urči riaditeľ a po prerokovaní s pedagogickou radou školy zverejní na viditeľnom mieste. Kompetencia určiť ostatné podmienky prijímania deti do MŠ je ustanovená len pre riaditeľa MŠ, nie zriaďovateľa.

V prípade zvýšeného záujmu zákonných zástupcov o prijatie detí do MŠ budú do naplnenia kapacity uprednostnené:

- deti, ktoré nedovŕšia do 31.8. vek 5 rokov a zákonný zástupca bude žiadať, aby v nasledujúcom školskom roku pred 5. rokom veku plnili PPV, pričom so žiadosťou priloží aj písomný súhlas príslušného zariadenia poradenstva a prevencie a dieťa má trvalý pobyt v obci

- deti podľa veku : deti, ktoré dovŕšia vek 5 rokov

deti, ktoré dovŕšia vek 4 roky

deti, ktoré dovŕšia vek 3 roky

- deti, ktoré majú osvojené hygienické a seba obslužné návyky a sú primerane

samostatné,

- deti, o ktoré sa stará osamelý zákonný zástupca,

- deti, ktoré majú trvalý pobyt v obci,

- do MŠ, pokiaľ má voľné kapacity, môže byť prijaté aj dieťa, ktorého matka je na

rodičovskej dovolenke s ďalším súrodencom,

Rozhodnutie o prijatí, respektíve o neprijatí dieťaťa do MŠ je v kompetencii riaditeľky (§ 5 ods.14 písm. a) zákona č.596/2003Z.z.).

Písomné rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí dieťaťa do MŠ oznámi riaditeľ zákonnému zástupcovi. O počte prijatých a neprijatých detí riaditeľ písomne informuje zriaďovateľa.

Dieťa prijaté do MŠ  musí mať osvojené základné hygienické a sebaobslužné  návyky a je primerane samostatné:

- nemať plienku, fľašu, cumlík,

- ovládať základy stolovania – samostatne jesť lyžicou, piť z pohára ,

- používať WC, umyť si ruky,

- čiastočne obliekať základné časti odevu, vedieť sa obuť,

- požiadať o pomoc učiteľku.

Z dôvodu ľahšej adaptácie dieťaťa možno prijať dieťa na čas adaptačného pobytu. Priebeh spočíva v tom, že zákonný zástupca privedie dieťa do MŠ  postupne najprv len na pár hodín (jednu, najviac štyri), spolupracuje s pedagogickými zamestnancami  a následne podľa toho, ako sa bude dieťaťu dariť, budú sa hodiny pobytu dieťaťa v MŠ predlžovať (3.ods.1a2 vyhlášky o MŠ). Odporúčame: 1. týždeň pobyt do 12.00 hod. a 2. týždeň celodenný pobyt. Adaptácia sa môže upraviť individuálne podľa potrieb dieťaťa po dohovore s triednymi učiteľkami, nesmie byť dlhší ako 3 mesiace.  Pri zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa môže riaditeľ po prerokovaní so zákonným zástupcom rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do MŠ na dohodnutý čas.

Diagnostický pobyt sa vzťahuje na deti, ktoré majú zariadením výchovného poradenstva a prevencie diagnostikované ŠVVP (špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby). Diagnostický pobyt dieťaťa v „bežnej“ MŠ nesmie byť dlhší ako 3 mesiace  (§ 59 ods.8 školského zákona).

Riaditeľka môže po dôkladnom preskúmaní všetkých podkladov a okolnosti o dieťati rozhodnúť o forme výchovy a vzdelávania - celodenná, poldenná.

Kritéria prerušenia alebo predčasného ukončenia dochádzky do MŠ po ukončení adaptačného obdobia:

- ak dieťa ani po troch mesiacoch navštevovania MŠ nie je adaptované na prostredie a deti v triede - nemá osvojené hygienické návyky, prejavuje časté stavy úzkosti, je plačlivé, odmieta stravu, pri príchode do MŠ bráni odchodu rodiča a po jeho odchode je rozrušené,

- nezapája sa do činnosti pod vedením učiteľky, nerešpektuje ju, nespolupracuje, prejavuje známky agresivity voči deťom a dospelým,

- svojím konaním narúša činnosť ostatných detí a ich zdravie tým, že im fyzicky

ubližuje,

- ak dieťa nemá určený adaptačný proces, je riadne prijaté na celodennú výchovu a vzdelávanie, ale ukáže sa, že nie je schopné zvládnuť prechod z domu do MŠ. Vtedy môže riaditeľ dodatočne dohodnúť so zákonným zástupcom na určitý čas proces adaptácie s konkrétnymi podmienkami. Ak je proces adaptácie úspešný, môže byť ukončený skôr.