Profil a stratégia školy
Profilácia a koncepcia rozvoja
Základná škola s materskou školou
Vyšné Ružbachy č. 330
2018 – 2023
„Moderná a tvorivá škola, ktorá pripravuje pre úspešný život
a v ktorej žiaci žijú svoj život“
Koncepčný zámer rozvoja školy na školské roky 2018 až 2023 Základnej školy s materskou školou Vyšné Ružbachy
Koncepcia rozvoja školy nadväzuje na predchádzajúcu koncepciu rozvoja školy, aktuálny stav školy, tradície a silné a slabé stránky školy. Vychádza aj zo sociálnej, spoločenskej, demografickej a ekonomickej analýzy školy. Zmena sa stáva podmienkou prežitia školy. Škola sa je služba a preto sa nemôže uzavrieť do seba. Musí sa otvoriť okoliu, spolupracovať s obcou, rodinnými príslušníkmi žiakov i s ostatnými obyvateľmi obce. Rozhodujúcim faktorom pri zvyšovaní kvality školy je manažment školy a najmä jej riaditeľ. Nič v škole sa nezmení bez aktívnej podpory manažmentu školy. Podstatou nového štýlu riadenia je robiť veci pre ľudí s nimi. Prvoradou úlohou riaditeľa školy je teda (Albert, 2006): motivovať svojich spolupracovníkov a získať ich pre presadzovanie kvality, získať ich pre permanentné zlepšovanie všetkých procesov, ktoré v škole prebiehajú.
Počas mojej pedagogickej praxe som si vyskúšala viac postov, čo mi umožňuje vnímať potreby školy i jej zamestnancov na viacerých úrovniach. Počas posledných piatich rokov som sa snažila s využitím skúseností zvyšovať nielen úroveň materiálnych podmienok školy, ale aj kvality vzdelávania, ktoré v nej poskytujeme žiakom. Školy v súčasnosti stoja stále pred rôznymi inováciami, reformami. Čaká nás nová reforma, nový Národný program výchovy a vzdelávania.
Návrh koncepcie rozvoja Základnej školy s materskou školou vo Vyšných Ružbachoch je postavený na akceptácii cieľov základných školských dokumentov, predovšetkým Štátneho vzdelávacieho programu pre stupeň vzdelania ISCED 1 a ISCED 2, Národného programu výchovy a vzdelávania v SR, správ o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach, z vnútornej analýzy aktuálneho stavu školy ( SWOT analýzy ), doterajšej orientácie, tradíciách a podmienkach školy a na rešpektovaní podnetov a návrhov rodičovskej verejnosti, rady školy, pedagógov a žiakov školy.
Na naplnenie uvedenej vízie navrhujem vytýčiť nasledovné strategické ciele:
1. Oblasť vzdelávania a výchovy
1.1. V školskom vzdelávacom programe sa sústrediť na rozvoj kľúčových spôsobilostí, spôsobilosti k celoživotnému učeniu sa, sociálne komunikačné spôsobilosti, spôsobilosť riešiť problémy, spôsobilosti občianske, sociálne a personálne, digitálne, spôsobilosti vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi kultúry, spôsobilosť uplatňovať základy matematického myslenia a základné schopnosti v oblasti vedy a techniky a spôsobilosti smerujúce k iniciatívnosti a podnikavosti.
V predchádzajúcom období zapojením sa do národného projektu Moderné vzdelávanie – Digitálne vzdelávanie pre všeobecno – vzdelávacie predmety sme prešli inováciou obsahu vzdelania, inováciou metód výučby s dôrazom na využívanie digitalizovaného obsahu. V rámci tohto projektu sme vybavili každú triedu interaktívnou tabuľou. Pri digitálnom vzdelávaní značne napomáha aj novozriadená jazyková učebňa vybavená počítačovou technikou, ktorú sa nám podarilo zriadiť z vlastných zdrojov.
V období rokov 2018 – 2023 sa sústrediť hlavne na nasledovné ciele:
1.1.1. Naďalej vytvárať podmienky na rozvíjanie schopností žiakov v oblasti počítačovej gramotnosti ( ponúknuť žiakom školy záujmové útvary zamerané na prácu s počítačom a internetom, zapojiť žiakov do tvorby projektov s využitím IKT, internet využívať vo vyučovacom procese ako zdroj informácií, vytvárať dobré personálne a materiálne podmienky v uvedenej oblasti ) . Najdôležitejšou úlohou zostáva venovať maximálnu pozornosť príprave žiakov 1, stupňa na Testovanie 5 a žiakov 2. stupňa na Testovanie 9. Vzdelávanie usmerniť na požiadavky testovania.
1.1.2. Vytvárať podmienky na kvalitné vzdelávanie cudzieho jazyka , ISCED 0- už v materskej škole pokračovať v príprave na vyučovanie anglického jazyka,
ISCED 1 – naďalej anglický jazyk učiť od 1. ročníka, pri osvojovaní anglického jazyka integrovať anglický jazyk do vzdelávania žiakov metódou obsahovo a jazykovo integrovaného vyučovania CLIL,
ISCED 2 – ako druhý cudzí jazyk vyučovať ruský jazyk. Prípadne, podľa záujmu žiakov a rodičov nemecký jazyk, čo predpokladá zistenie záujmu v na konci 5, ročníka. Následne zabezpečiť kvalifikovaného vyučujúceho (nemecký jazyk). Ponúknuť žiakom školy záujmové útvary zamerané na rozvoj cudzieho jazyka, zapojiť žiakov do predmetových olympiád v cudzom jazyku.1.1.3. Základom vzdelávania je nevyhnutá čitateľská gramotnosť žiakov, čítanie s porozumením. Preto bude potrebné vytvárať podmienky na rozvoj komunikačnej spôsobilosti a čitateľskej gramotnosti žiakov. Uvedené spôsobilosti rozvíjať vo všetkých všeobecno-vzdelávacích predmetoch, zorganizovať interné vzdelávanie na rozvoj čitateľskej gramotnosti - otvorené hodiny orientovať na metódy rozvoja čitateľskej gramotnosti. Zaviesť do učebného plánu vyučovaciu hodinu Tvorivé čítanie postupne v každom ročníku. Ďalej budeme dopĺňať školskú knižnicu, vytvoríme dostatočne veľký priestor na rozvoj čitateľskej gramotnosti aj na mimovyučovacích aktivitách žiakov všetkých ročníkov. Budeme realizovať skupinové čitateľské akcie rozvíjajúce sociálne zručnosti žiakov (spoločné čítanie žiakov, rodičov, detí MŠ – aktívne počúvanie).
1.1.4. V súčasnosti u detí absentuje pohyb, veľa času trávia pri počítačových technológiách, preto vo zvýšenej miere rozvíjať športové nadanie žiakov školy, naďalej podporovať rozvoj lyžiarskych, plaveckých zručností žiakov. Zapájať žiakov do rôznych školských, okresných športových súťaží (volejbal, futbal, florbal). Ponúkať ďalej krúžky so športovým zameraním (športové hry, futbal, nordic walking, prípadne turistika). Podporovať rozvoj detí v kolektívnych hrách – volejbal, futbal. Organizovať školské súťaže v rôznych, aj zábavných pohybových hrách. Pre menej pohybovo nadaných žiakov zaviesť krúžok rôznych drobných pohybových aktivít. Podľa možností pokračovať v organizovaní školy v prírode.
1.1.5. V súčasnej spoločnosti rezonuje finančná gramotnosť. Je nevyhnutné zaradzovať prvky finančnej gramotnosti už na elementárnej úrovni v predprimárnom vzdelávaní, ďalej do všetkých vyučovacích predmetov ďalších stupňov vzdelávania pre dosiahnutie kvalitného zaradenia sa žiakov do súčasnej spoločnosti. Všetci pedagogickí zamestnanci sa zúčastnili interného interaktívneho seminára s danou problematikou za účasti pracovníčky ŠPÚ. Naďalej umožňovať učiteľom vzdelávanie v oblasti rozvoja finančnej gramotnosti.
1.1.6. Pokračovať v individualizácii vzdelávania, v učebných osnovách zohľadniť aj individuálne potreby jednotlivých žiakov, stupeň rozvoja ich poznávacích schopností, zameranie a ašpirácie vrátane žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a žiakov s nadaním. Vo všetkých ročníkom na základe žiadosti rodiča umožniť štúdium i žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorým poskytneme zabezpečenie špeciálno-pedagogických potrieb na individuálnej úrovni každého začleneného žiaka.
1.1.7. Rozvíjať analytické myslenie, schopnosť tvorivo riešiť problémy, naučiť sa základom vedeckej práce a práce s rôznymi zdrojmi informácií. Zvýšenú pozornosť venovať prírodovedným predmetom, zamerať sa na projektové vyučovanie ( už od 1. stupňa ), zadávať problémové úlohy, praktické úlohy, preferovať tímovú a samostatnú prácu .
1.1.8. Vo výchovno-vzdelávacom procese sa orientovať na tvorivo-humanistickú výchovu ( zavádzať aktivačné, motivačné a kreatívne metódy, preferovať nedirektívne vedenie vyučovacích hodín, preferovať pozitívnu motiváciu, rozvoj vyšších poznávacích funkcií, frontálne vyučovanie nahrádzať skupinovým a samostatným, zvýšiť názornosť vyučovania pomocou IKT, uplatňovať diferencovaný prístup k žiakom, vzťah učiteľ – žiak založiť na vzájomnej úcte, rešpektovaní a spolupráce ).
1.2. Posilniť výchovnú funkciu školy ( v spolupráci s rodičmi žiakov )
• do časovo-tematických plánov v reformných ročníkoch a plánu školy zapracovať výchovno–vzdelávacie ciele v súlade s Inovovaným štátnym vzdelávacím programom, Inovovaným školským vzdelávacím programom a POP,
• zamerať výchovu na posilňovanie úcty k ľudským právam a základným slobodám,
• pripravovať žiakov na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti pohlavia a priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými a náboženskými skupinami ( preventívne programy, besedy, kvízy, udržanie a ďalšie rozvíjanie družobných vzťahov so zahraničnou školou - Wierchomla, Poľsko),
• ctiť si kultúru národa, národný jazyk, národné hodnoty krajiny ( organizovať pre žiakov návštevy múzeí, výstav, hradov a iných pamätihodností, návštevu divadelných predstavení s pôvodnou slovenskou tvorbou, pripomínať si bohaté ľudové tradície a zvyky – tvorivé dielne s vianočnou a veľkonočnou tematikou, organizovať školské kolá literárnych a speváckych súťaží ( Babka, dedko, Šaliansky Maťko, Hviezdoslavov Kubín),
• zvýšenú pozornosť venovať regionálnej výchove ( spolupráca s klubom dôchodcov, sprístupňovať žiakom poznatky o významných osobnostiach , tradíciách, zvykoch, historických a spoločenských udalostiach z našej obce a blízkeho okolia ),
• venovať pozornosť výchove zameranej na zdravý životný štýl ( realizovať projekt Škola podporujúca zdravie ( v spolupráci so školskou jedálňou), vytvárať kvalitné medziľudské vzťahy všetkých, ktorí sa vo výchovno-vzdelávacom procese ocitajú – učiteľov, žiakov a rodičov, rodičovské združenia organizovať menej formálne (dosiahnuť väčšiu otvorenosť rodičov)• organizovať pre žiakov školy voľnočasové aktivity, ponúkať im pestrý výber záujmových útvarov ( zmysluplné trávenie voľného času, eliminácia negatívnych javov v živote detí ako sú nuda, negatívny vplyv partií, konzumný spôsob života, rôzne formy závislostí a kriminalita),
• upriamiť pozornosť žiakov na dodržiavanie pravidiel slušného správania žiakov ( kurz slušného správania, dôsledné dodržiavanie školského poriadku, jednotný prístup zo strany pedagógov školy, zmena postoja učiteľa voči asociálnemu správaniu – osobný vzťah s rizikovými žiakmi v duchu výchovného štýlu – náročnosť a láskavosť, zmluvy o správaní, systematické ovplyvňovanie myslenia a postojov žiakov ), takto znižovať riziko školskej šikany.
• s cieľom dôsledne potláčať negatívne prejavy správania žiakov organizovanie aktivít pre žiakov v priebehu celého školského roka (športové, vedomostné súťaže, starostlivosť o životné prostredie).2. Oblasť podmienok školy
2.1. Personálne podmienky
V súlade s plnením výchovno-vzdelávacích cieľov školského vzdelávacieho programu:
• pre všetkých zamestnancov školy zabezpečiť dobré pracovné podmienky, rozvíjať dobré medziľudské vzťahy na báze otvorenej komunikácie s jasne definovanými kompetenciami a vymedzenými úlohami na partnerskom, ľudskom a demokratickom prístupe,V prípade záujmu o iný druhý jazyk (7. ročník) ako ruský jazyk, zabezpečiť kvalifikovaného vyučujúceho
• vytvárať podmienky pre ďalšie vzdelávanie učiteľov ( informačné kompetencie, rozvoj kľúčových spôsobilostí, rozvoj finančnej gramotnosti v súlade s Národným štandardom finančnej gramotnosti, rozvoj čitateľskej gramotnosti, 1. a 2. kvalifikačná skúška, formy špecializačného a inovačného štúdia, vyučovanie anglického jazyka metódou CLIL, prehlbovanie odbornosti a odborného rastu pedagógov školy ),
• zabezpečiť zvýšenú spoluprácu so psychológom a špeciálnym pedagógom2.2 Priestorové podmienky
- zabezpečiť priestor pre školskú knižnicu, v ktorom budú môcť žiaci tráviť nielen príslušné vyučovacie hodiny, ale aj mimovyučovací čas
2.3. Materiálno – technické podmienky
• podľa finančných možností každoročne obnovovať didaktické prostriedky a zabezpečiť učebné pomôcky pre jednotlivé predmety,
•vytvoriť väčší priestor na školskú knižnicu
• vytvárať podmienky pre bezpečnosť a ochranu zdravia žiakov a zamestnancov.
2.4 Získavanie finančných zdrojov z rozpočtových prostriedkov
• vypracovaním projektov na základe výziev predovšetkým MŠ SR ale aj iných• formou pomoci od Rady rodičovského združenia (finančné dary rodičov žiakov, zber papiera),
• úsporou finančných prostriedkov za tepelnú energiu (vymenili sme oknáv materskej škole) a ďalej sledovať výzvy na čerpanie eurofondov –
nadstavba nad budovou „novej školy“ . Strechu v spomínanej budove je
nutné opraviť ( pri poslednej revízii boli zistené závažné nedostatky – diery, komín
v zlom stave). Spomínanou nadstavbou sa vytvoria priestory aj pre žiakov I. stupňa
2.5. Oblasť spolupráce školy s inými subjektami
2.5.1. Spolupráca školy a rodiny má výrazný vplyv na školskú úspešnosť detí. Dobrá vzájomná spolupráca zlepšuje motiváciu žiakov k učeniu a ich disciplínu v procese výchovy a vzdelávania a zvyšuje študijnú výkonnosť detí.
V rámci zlepšenia vzťahov navrhujem:
• organizovať prednášky, besedy a diskusie na témy, ktoré rodičia v súčasnosti považujú za najaktuálnejšie, napr.: Puberta a dospievanie, Agresívne prejavy detí, Hyperaktívne dieťa, Poruchy učenia a správania atď. ,
• informovať rodičov o školskom vzdelávacom programe, inovačných programoch a učebných plánoch,
• organizovať dotazníky, diskusné stretnutia k tvorbe školského vzdelávacieho programu pre jednotlivé ročníky ( 2.-4., 6.-9. ) a o kvalite školy,
• organizovať dni otvorených dverí, podujatie: Vítanie prvákov, Rozlúčka s deviatakmi, Deň matiek, tvorivé dielne ( využiť profesijné možnosti rodičov ),
• prostredníctvom webovej stránky školy poskytovať rodičom významné informácie o škole, o štruktúre výchovno-vzdelávacieho procesu, podujatiach, živote školy,
2.5.2. Spoluprácu s radou rodičovského združenia a s radou školy budovať na
báze rovnocenného partnerstva, ako možnosti získavania spätnej väzby o kvalite
školy, v oblasti strategického plánovania a pomoci škole.
2.5.3. Spolupráca so zriaďovateľom - tvorba projektov, poskytovanie informácií o živote
školy, pozvania na významné podujatia školy, účasť žiakov na podujatiach,
organizovaných zriaďovateľom , riešenie technického stavu budovy školy.
2.5.4. Spolupracovať s inými subjektami : Polícia – preventívny program, Múzeum , Centrum pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie
a Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva – začleňovanie žiakov so špeciálnymi
výchovno-vzdelávacími potrebami, materské školy – bezproblémový prechod do školy,
poskytovanie informácií, Okresná knižnica.
2.5.5. Poskytovanie informácií o dianí v škole – v komunikácii s okolím sa sústredím na budovanie imidžu školy ( informovať o aktivitách školy, o jej vzdelávacom projekte, neustále pripomínať existenciu školy – školské podujatia, významné úspechy žiakov, organizovať stretnutia s verejnosťou – dni otvorených dverí, verejné prezentácie rôznych aktivít žiakov školy ). Zintenzívniť a skvalitniť najmä informačné aktivity o dianí v škole ( informácie v médiách, sústavná aktualizácia internetovej stránky školy).3. Očakávaný prínos koncepcie
- byť školou tretieho tisícročia,
- uplatňovať humánny prístup k deťom, kde vládne klíma dôvery a dobré medziľudské vzťahy,
- vychovávať a vzdelávať zdravé, spokojné a šťastné deti, žiakov, rešpektujúc ich individualitu a práva,
- napĺňať základné hodnoty – rešpektovanie osobnosti, tolerancia, porozumenie, úcta, sloboda, zodpovednosť,
- poskytovať kvalitnú výchovu a vzdelávanie,
- vytvárať bežné a podnetné prostredie,
- byť otvorenou, podporujúcou, inovatívnou školou a spolupracujúcou so širokou verejnosťou,
- realizovať množstvo rozmanitých aktivít,
- podporiť odborný a profesionálny rast zamestnancov – kontinuálne vzdelávanie,
- nehľadať výhovorky, ale hľadať riešenia
Koncepciu prezentujem ako otvorený dokument, do ktorého je možné podľa potreby vstúpiť, doplniť – robiť korekcie. Bude potrebné reagovať na zmeny v spoločnosti, hlavne v legislatíve.
Pri jej napĺňaní je dôležitá tímová práca zamestnancov školy, detí, rodičov, zriaďovateľa a všetkých partnerov. Dôležitá je realizácia v rámci existujúcich ľudských a ekonomických možností.
Vyšné Ružbachy 29.5.2018 Mgr. Valéria Pulščáková