• Prijímanie detí

• Podmienky prijímania detí do materskej školy:

1. Do materskej školy na predprimárne vzdelávanie sa prijímajú deti spravidla od troch rokov veku do šiestich rokov. Za rozhodujúce pre splnenie kritérií sa považuje vek, ktorý dieťa dosiahne k 31. augustu príslušného kalendárneho roka.

2. Do materskej školy sa prijímajú deti na základe písomnej žiadosti zákonných zástupcov, ktorú predloží riaditeľovi školy spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast. Dieťa po dovŕšení dvoch rokov veku môže byť prijaté do MŠ, ak sú vytvorené vhodné materiálne, personálne a iné podmienky (odplienkové dieťa, zvláda základ sebaobsluhy,..).

3. V prípade zvýšeného záujmu zákonných zástupcov o prijatie detí do MŠ budú uprednostnené:

- deti s trvalým pobytom v obci

- deti plniace si povinné predškolské vzdelávanie

- deti, ktoré majú zamestnaných oboch rodičov

- deti, o ktoré sa stará osamelý zákonný zástupca

- ďalšie poradie sa určuje podľa dátumu narodenia dieťaťa

- do MŠ, pokiaľ sú voľné kapacity, môže byť prijaté aj dieťa, ktorého matka je na rodičovskej dovolenke s ďalším súrodencom

4. Rozhodnutie o prijatí , respektíve neprijatí dieťaťa do MŠ je v kompetencii riaditeľa školy.

Prednostne sa prijímajú deti, ktoré dovŕšili piaty rok veku, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné a deti pokračujúce v povinnom predprimárnom vzdelávaní (odklad školskej dochádzky). Na základe usmernenia ministerstva školstva k prijímaniu detí do MŠ na predprimárne vzdelávanie sa prijíma dieťa od troch rokov veku, výnimočne možno prijať dieťa od dovŕšenia dvoch rokov veku.

• Zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia môže materskej škole doručiť žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie aj prostredníctvom

a) elektronického podania doručeného do elektronickej schránky školy alebo

b) elektronického dokumentu, ktorý je autorizovaný kvalifikovaným elektronickým podpisom.

Podľa §144a zákona NR SR č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa na podaniach týkajúcich sa výchovy a vzdelávania, v ktorých sa rozhoduje v správnom konaní, teda aj na žiadosti, vyžaduje podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa. Zákonní zástupcovia sa môžu dohodnúť, že žiadosť podpisuje iba jeden zákonný zástupca a rozhodnutie sa doručí iba jednému zákonnému zástupcovi, ak písomné vyhlásenie o tejto skutočnosti doručia/predložia riaditeľke školy (písomné vyhlásenia budú zverejnené na webovej stránke školy). K žiadosti o prijatie dieťaťa do materskej školy je potrebné predložiť k nahliadnutiu rodný list dieťaťa.

Podľa § 59 zákona NR SR č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) sa deti do materskej školy prijímajú na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu, ktorú predloží riaditeľovi školy spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast -potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní dieťaťa. Ak ide o dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, zákonný zástupca predloží okrem potvrdenia o zdravotnom stave dieťaťa aj vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevencie.

• Ak sa do materskej školy prijíma dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, zákonný zástupca k žiadosti priloží:
            • potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti od všeobecného lekára pre deti a dorast,
            • vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie,
            • odporúčanie všeobecného lekára pre deti a dorast.

Bližšie informácie k zápisu Vám poskytneme telefonicky na tel. čísle 052/42 82 031.

Vo Vyšných Ružbachoch 26. 04. 2024              PhDr. Daniela Hrehová, PhD., MBA

Prerokované so zriaďovateľom dňa 26. 4. 2024

Písomné vyhlásenie rodiča 1

Písomné vyhlásenie rodiča 2

VZN O prijímaní detí na predprimárne vzdelávanie v MŠ

Žiadosť o prijatie dieťaťa do MŠ

Informácie k zápisu do MŠ

Kritéria prerušenia alebo predčasného ukončenia dochádzky do MŠ po ukončení adaptačného obdobia:

- ak dieťa ani po troch mesiacoch navštevovania MŠ nie je adaptované na prostredie a deti v triede - nemá osvojené hygienické návyky, prejavuje časté stavy úzkosti, je plačlivé, odmieta stravu, pri príchode do MŠ bráni odchodu rodiča a po jeho odchode je rozrušené,

- nezapája sa do činnosti pod vedením učiteľky, nerešpektuje ju, nespolupracuje, prejavuje známky agresivity voči deťom a dospelým,

- svojím konaním narúša činnosť ostatných detí a ich zdravie tým, že im fyzicky

ubližuje,

- ak dieťa nemá určený adaptačný proces, je riadne prijaté na celodennú výchovu a vzdelávanie, ale ukáže sa, že nie je schopné zvládnuť prechod z domu do MŠ. Vtedy môže riaditeľ dodatočne dohodnúť so zákonným zástupcom na určitý čas proces adaptácie s konkrétnymi podmienkami. Ak je proces adaptácie úspešný, môže byť ukončený skôr.